Geleneksel makroekonomik politikalara dönüş

Fitch'in açıklamasında, Türkiye'nin Mayıs 2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra daha geleneksel makroekonomik politikalar benimsemesinin, dış finansman baskılarının azalmasına ve makro-finansal istikrar risklerinin düşmesine neden olduğu belirtildi. 

Artan yatırımcı güveni ve TCMB rezervlerinde iyileşme

Açıklamada, Türkiye'nin politika çerçevesine yönelik artan yatırımcı güveninin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervlerinde iyileşmeye, dolarizasyonun düşmesine ve bankaların dış finansmana daha iyi erişmesine katkı sağladığı ifade edildi. Ayrıca, Türk bankalarının döviz likit varlıklarının önemli bir bölümünü oluşturan TCMB ile yapılan döviz swaplarının önemli ölçüde azalmasının finansal istikrarı desteklemeye devam edeceği belirtildi.

Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdi Bakan Tekin: 'One Minute'den sonra FETÖ B planını hayata geçirdi

Borç ihracında artış ve uluslararası güven

Türk bankalarının son dönemde borç ihracında kaydedilen artış, dış finansman baskılarının azalmasına ve uluslararası yatırımcıların sektöre olan güveninin yeniden kazanılmasına işaret ediyor. Fitch, bu gelişmenin, bankaların risk primlerinin azalmasına ve dış piyasalara erişimlerinin önemli ölçüde iyileşmesine katkı sağladığını belirtti.

Bankacılık sektörünün sermaye yapısı ve karlılık

Fitch, Türk bankacılık sektörünün geçen yıl yüksek karlılık oranlarına ulaştığını, ancak bu yıl karlılıkta bir miktar azalma görülebileceğini ifade etti. Buna rağmen, sektörün sermaye yapısının yeterli olduğu ve finansal sağlamlığını koruduğu kaydedildi.