5-13 Ocak tarihleri arasında yapılan EKPSS tercihlerin ardından gözler sonuçların açıklanacağı tarihe çevrildi. 2023 yılındaki engelli memur atamasına ilişkin katıldığı özel bir televizyon programında konuşan Bakan Yanık, engelli memur atamalarının Şubat ayı içerisinde yapılacağını duyurdu. Yapılacak atamalar için yerleştirme ve kontenjanlar kamu kurumlarına göre belirlenecek.

Bakan Derya Yanık'ın atamalar ile ilgili aktardıkları şu şekilde:

''Engellilerle alakalı 2023 yılının ilk atamasını şubat ayı içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraber gerçekleştireceğiz. Tahmin ediyorum çok uzun olmayan bir tarihte ilk atamalarını yapmış olacağız.

Bizim biliyorsunuz çeşitli kanunlardan kaynaklı sosyal atamaları biz yapıyoruz. Ancak kadro ve ne kadar kişinin atanacağını belirleme hakkı bize ait değil. Bu kapsamda engelli atamaları, kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerini toplayıp ona göre atamayı şubat ayında yapacağız.''

2023 Yılında Engelli Memur Atama Kurası Nasıl Yapılacak?

Engelli memurların kamu kadrolarına atanmaları için ilköğretim, ortaokul ve ilkokul düzeyinde kuraya başvuranların yerleştirmeleri gerçekleştirilen kura sonuçlarına göre yapılacak. Bir kadroya yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildiği kuruma başvurularını yapabilecek.

Atanma işlemleri için hangi evrakların gerekli olduğunu ve bu evrakların hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini yerleştirildiği kurum tarafından adaya bizzat bildirilecek.

Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor