TBMM, Ekim ayında yoğun ekonomi gündemiyle mesai yapmaya hazırlanıyor. Emeklilik sistemi üzerinde yapılacak önemli değişikliklerin de Meclis'in gündemine girmesi bekleniyor.

İşte beklenen düzenlemelerin öne çıkan başlıkları;

SSK ve Bağ-Kur Prim Eşitliği

Emeklilik reformu kapsamında atılacak ilk adımlardan biri, Bağ-Kur sigortalıları için olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur sigortalısının prim şartını 9.000 günden 7.200 güne çekecek çalışmayı tamamlamayı planlıyor. Bu adım ile kadın ve erkek sigortalılar arasında prim eşitliği sağlanacak.

Ev Kadınlarına ve Anneler için Erken Emeklilik ve Prim Desteği

TUS Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı TUS Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı

Emeklilik sisteminde gerçekleşecek ikinci reform, ev kadınları ve anneleri hedefliyor. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak bir model Meclis'e sunulacak. Bu sayede ev kadınları daha düşük prim ödeyerek emekli olabilecekler.

Anneler için Emeklilik Yaş Sınırının Düşmesi

Emeklilik reformu kapsamında 'yaş sınırı' için bir düzenleme planlanıyor. Taslak çalışmaya göre, emeklilik yaşı anneler için çocuk sayısına göre esnetilecek. Bu düzenleme, annelerin emeklilik için daha erken hak kazanmalarına olanak sağlayacak.

Milyonlara Çifte Emekli Maaşı İmkanı

Türkiye'de gündemde olan ikinci emeklilik düzenlemesi, Orta Vadeli Program'a da dahil edildi. İkinci basamak emeklilik olarak bilinen sistem tamamlayıcı emeklilik olarak (TES) adlandırılıyor. TES ile çalışanlar önce özel sektörden, ardından kamudan emekli olabilecekler. Bu sayede çifte emekli maaşı alma imkanı doğacak.

TES'de Emeklilik Yaşı ve İşveren Katkısı

TES'de emeklilik yaşı 56 olarak belirlenmiş durumda. Çalışanlar her ay brüt asgari ücretin yüzde 32'si oranında prim ödeyecekler ve işverenler de bu primlere katkıda bulunacaklar. Bu sayede biriken tutar daha da artacak ve çalışanlar için bağlayıcı bir sistem olacak.

TES Şartları ve Kullanımı

TES'de biriken birikimler, belli şartlar dışında kullanılamayacak. Ancak çalışanlar iş değiştirdiklerinde birikimlerini yeni iş yerlerine taşıyabilecekler. Ayrıca, ev alma, evlilik, hastalık gibi bazı sebeplerle birikimler kullanılabilecek.

Bu düzenlemelerin 2024 yılında yasalaşması bekleniyor. Türkiye'nin emeklilik sistemi, bu reformlarla daha kapsayıcı ve esnek hale getirilmeyi hedefliyor. Başkan Erdoğan'ın kesin kararları doğrultusunda uygulanacak olan bu düzenlemeler, milyonlarca vatandaşa emeklilik planlarında çeşitli avantajlar sunacak.