Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) farklılaştırılmış akaryakıt ürünlerinin istasyonlarda aynı fiyata satılmasına dair aldığı karar, yarın itibarıyla yürürlüğe giriyor. Bu kararla birlikte, 13 bin bayide akaryakıt fiyatları güncellenecek.

EPDK'nin kararına göre, akaryakıt istasyonlarında farklılaştırılmış olsa da aynı tür akaryakıt için fiyat farkı uygulanmayacak. Özellikle "95 oktan benzin ve dizel, ultra force, power, fuelsave, VMax, VPro" gibi ifadelerle farklı fiyatlarla ürün satışı yapılmayacak.

MEB, YKS için çevrim içi deneme sınavı yapacak MEB, YKS için çevrim içi deneme sınavı yapacak

EPDK'nin yaptığı açıklamada, bu kararın tüketici nezdindeki belirsizlikleri ortadan kaldırmayı, bayilerin ve dağıtıcıların operasyonlarını kolaylaştırmayı amaçladığı belirtildi. Aynı zamanda, dağıtıcı lisansı sahiplerinin akaryakıtların özelliklerini iyileştirmeye yönelik çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebileceği ancak fiyatı değiştirmeyeceği vurgulandı.

Bu kararın akaryakıt istasyonlarının finansman maliyetlerini az da olsa düşüreceğini belirten Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, bayilerin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini ve kar paylarının artırılması taleplerini devlete ilettiklerini ifade etti. Okumuş, bayilerin maliyetlerinin artmasına rağmen kar paylarının artırılması gerektiğini dile getirdi.