Emeklilerin kamu kurumlarında çalışma yasağı genişliyor

Anayasa Mahkemesi, emekli aylığı alanların kamu kurumlarında çalışarak ikinci bir maaş almasını engelleyen düzenlemeyi genişletti. 14 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, emeklilerin devlet desteği alan vakıf ve derneklerde çalışması da Anayasa'ya aykırı bulundu.

Bakan Bayraktar'dan Gabar Dağı'ndaki Kaza Hakkında Açıklama Bakan Bayraktar'dan Gabar Dağı'ndaki Kaza Hakkında Açıklama

Hangi kurumlar etkilenecek?

Bu kararla birlikte Türk Kızılay, Yeşilay, Antalya Diplomasi Forumu, Türkiye Maarif Vakfı ve Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı gibi devlet destekli kuruluşlarda görev alan emekliler ya işlerinden ayrılacak ya da emekli aylıkları kesilecek. Anayasa Mahkemesi, bu istisnanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

EYT'liler de kararın kapsamında

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile emekli olanlar da bu karardan etkilenecek. EYT kapsamındaki emekliler de devlet destekli vakıf ve derneklerde çalışamayacaklar. 

Anayasa Mahkemesi'nin kararı

Anayasa Mahkemesi, emeklilerin belirli dernek ve vakıflarda çalışmasına izin veren düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararla birlikte, devlet desteği alan kuruluşlarda çalışan emekliler, ya işlerini bırakmak zorunda kalacak ya da emekli maaşlarını kaybedecek.

Emekliler artık belirli işlerde çalışamayacak. Kararın detayları ve gelişmeleri takip etmek için KamudanHaber'i takip etmeye devam edin.