Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) geçen ek zam düzenlemesinin ardından, emeklilerin beklediği bir müjde daha geldi. Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetigüleç, Ankara kulislerinde konuşulanları aktararak, seçim öncesinde emekli maaşlarının en düşük 14-17 bin TL arasına çıkarılabileceği iddiasını gündeme taşıdı.

Kahramanmaraş'ta 4,1 büyüklüğünde deprem Kahramanmaraş'ta 4,1 büyüklüğünde deprem

Emeklilerin dört gözle beklediği ek zammın Meclis'ten geçmesiyle birlikte, şimdi de yeni bir ek zammın gündeme gelmesi dikkat çekiyor. En düşük emekli maaşının 14-17 bin TL arasına çıkarılacağı iddiası, emekliler arasında heyecan yaratmış durumda.

Kısa Dalga yazarı Mehmet Çetigüleç'in aktardığına göre, Ankara kulislerinde "Seçimden önce en düşük maaşın 14-17 bin lira arasına çıkarılacağı konuşuluyor" şeklindeki iddia, emeklilerin maaş artışı beklentilerini yükseltti.

Çetigüleç'in yazısında yer alan bir diğer iddia ise seyyanen zamla ilgili. Seçim öncesi 4 bin TL seyyanen zamın yanı sıra en düşük emekli maaşına yapılacak olan artış, emeklilerin maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek gibi görünüyor.

Çetigüleç, Ankara kulislerinde konuşulanlara dair, "Emekli Yılı" sözünün altını dolduracak düzenlemelerin yapılacağına dair beklentinin devam ettiğini ifade etti.

Türkiye Emekliler Derneği uzmanı Namık Tan, zam oranının yüzde 49'a çıkmasının beklentileri karşılamadığını belirtiyor. "Emeklilere verilen para maaş olmaktan çıktı, sosyal yardıma dönüştü" diyen Tan'a göre, seyyanen bir zam daha yapılabilir.