Türkiye genelinde milyonlarca memuru ilgilendiren toplu sözleşme süreci kapsamında gerçekleştirilen üçüncü toplantı, önemli gelişmelere sahne oldu. Hükümet, yeni tekliflerini sunarken, memur tarafı teklifi yetersiz buldu. Detaylara göz attığımızda dikkat çeken noktalar özellikle öğretmen, hemşire, doktor ve diğer devlet memurlarının sağlanacak haklarına odaklanıyor.

2024 için memurlara yapılan zam teklifi yüzde 15+10 olarak güncellendi. Zam teklifi dışında, sosyal ve mali hakları ilgilendiren öneriler de kamuoyuna sunuldu.

Yaklaşık 6.5 milyon kişiyi ilgilendiren 2024-2025 dönemi toplu sözleşme görüşmelerinin üçüncüsü tamamlandı. Hükümetin teklifi, 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam öngörüyor. 2025 için ise ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 zam teklif edildi.

Bu tekliflerle birlikte 2024 Ocak ayında enflasyon tahminleri göz önüne alındığında kamu personelinin toplamda yüzde 43 oranında bir artışla karşılaşabileceği belirtiliyor.

Toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 11 hizmet kolunda 323 madde üzerinde uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

Toplu sözleşme sürecinin bir diğer dikkat çekici noktası ise TOKİ'den ev almak isteyen memurlara öncelik tanınması oldu. Özellikle öğretmenler, hemşireler, doktorlar gibi meslek gruplarının bu haktan faydalanması bekleniyor.

Türkiye genelinde konut projeleri gerçekleştiren TOKİ'nin öncelikli gruplara tanıdığı ayrıcalık, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerle başlıyor. Ardından engelliler ve emekli vatandaşlar için kura çekimi gerçekleştiriliyor. Bu düzenlemeye ek olarak, TOKİ konutlarında ev sahibi olmayan memurlara öncelik tanınması da planlanıyor.

Ayrıca, kamu görevlilerine vaat edilen 3600 ek gösterge konusunda da çalışmalar yapılacak. Görevde yükselme sınavlarının düzenli aralıklarla gerçekleşmesi, Mobbing İzleme Kurulu'na sendika temsilcilerinin dahil edilmesi gibi düzenlemeler de masada.

7.7'lik Kahramanmaraş depremini bilmişti! Frank Hoogerbeets'ten yeni uyarı: 48 saat içinde büyük bir deprem olacak 7.7'lik Kahramanmaraş depremini bilmişti! Frank Hoogerbeets'ten yeni uyarı: 48 saat içinde büyük bir deprem olacak

Memurlara yıllık izinleri haricinde hac izni verilmesi, engelli memurların kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması gibi konuların da görüşüleceği belirtildi.