Mevduat hesaplarında stopaj oranları artırıldı. 6 aylık vadelerde stopaj yüzde 5'ten yüzde 7.5'e, 1 yıllık vadelerde yüzde 3'ten yüzde 5'e, 1 yıldan daha fazla olan vadelerse ise stopaj oranı yüzde 0'dan yüzde 2.5'e çıkarıldı.

Öyleyse mevcut durumda bankada 1 milyon TL parası olan birinin aylık kazancı nedir? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, şu cümlelere yer verdi:

“Mevduat faizlerinde stopaj oranları yükseltildi. Daha önce 6 aya kadar olan vadelerde yüzde 5 olan stopaj oranı yüzde 7.5’e yükseltildi. 1 yıla kadar olan stopaj oranı yüzde 3’ten yüzde 5’e yükseldi. 1 yıldan daha uzun vadelerde ise stopaj sıfırdan yüzde 2.5’e yükseltildi.

‘YÜZDE 0 OLARAK DEVAM EDECEK’

Ancak mevduat sahipleri şunu bilmeli: KKM’den bir çıkış varsa orada stopaj avantajı hala devam ediyor. 31 Temmuz tarihine kadar stopaj oranı yüzde 0 olarak devam edecek. KKM’den çıkacaklar için bir stopaj getirilirse bu durumda KKM’nin azaltılması bir hayli zor olacaktır.


‘MEVDUATA YATIRIM HALEN CAZİP’

Şu anda vadeli mevduatlara stopaj oranları yüzde 2-2.5 civarında yükseltildi. Bu devletimizin uyguladığı sıkı para politikası ve gelirler politikasının bir yansımasıdır. O nedenle devletimiz vergi gelirlerini artırmaya çalışıyor. Şu anda mevduat hesaplarında ciddi gelirler söz konusu. Stopaj oranları artsa da vadeli mevduatın hala cazip olduğunu değerlendirebiliriz. Yabancı yatırımcılar için konuşmak gerekirse de şu anda stopaj oranları yükseltilmiş olsa bile mevduata yatırım halen cazip.

BANKALARIN FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NEDİR?

Şu anda bankalarda ortalama mevduat faizleri yüzde 53 ile yüzde 58 aralığında değişiyor. Faizlerde daha da yükseliş olabilir. TCMB Başkanı Fatih Karahan açıklamalarında eğer sıkılaştırma gerekirse bunu önümüzde dönemlerde değerlendireceğiz demişti. Nisan ayında enflasyon katılığı devam ederse, yüzde 3’ün üzerinde bir enflasyon gelirse sonraki süreç için faiz artırımı söz konusu olabilir.


‘DEĞİŞİM BEKLEMİYORUM’

9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı 9 Yıldır Karısına Eziyet Uygulayan Koca Tutuklandı: Kadın ve Çocukları Koruma Altına Alındı

Enflasyonun yüksek olduğunu gören bankalar da Merkez Bankası’nın faiz artıracağını düşünerek kendileri de mevduat faiz oranlarını yükseltebilir. Kademeli bir yükseliş söz konusu olabilir. Şu anda politika faizi yüzde 50’ler civarında plato çiziyor. 1 aylık süreç içerisinde faizlerde bir değişim beklemiyorum.

MEVDUAT FAİZLERİ YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Bir miktar daha artabilecektir. Şu anda mevduat faizleri yüzde 58’lere kadar çıktı. Ticari kredilerde yüzde 60-70 aralığında bir faiz söz konusu.

1 MİLYON TL’Yİ AYLIK GETİRİSİ NE KADAR?

Parasını mevduata yatıranların elde ettiği faiz geliri üzerinden yüzde 2.5 oranında daha fazla kesinti olacaktır. Bankaların stopaj artırımından sonra uygulayacağı mevduat faiz oranları da önemli. Şu an için 1 milyon TL’nin net getirisi 32 gün vadede 55 bin ile 60 bin civarında.”


‘VADEYE GÖRE DEĞİŞİYOR’

1 milyon TL’nin stopaj oranı vadeye göre değişiyor. Şu andaki faiz oranlarına göre 32 gün vadede yüzde 55’ler civarında net bir getiri söz konusudur. Yükseltilen stopaj oranları kardan kesilecek olan tutardır. 1 milyon TL üzerinden yüzde 7.5’lik stopaj kesintisi söz konusu değildir. 1 milyon TL’yi bankaya yatırdığınızda elde edeceğiniz faiz kazancı üzerinden yüzde 7.5’lik stopaj kesintisi yapılacak." şeklinde değerlendirmede bulundu.