Yeni Vergilerde Sona Doğru: İşte Düzenlemenin Ayrıntıları Yeni Vergilerde Sona Doğru: İşte Düzenlemenin Ayrıntıları

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, Türkiye'nin merkez ülke olma stratejisinden ve tarihsel yolculuğundan vazgeçmeyeceğini vurguladı.

"Güçlü İttifaklara İhtiyaç Var"

Dünyanın giderek daha çok kutuplu ve rekabetçi bir hale dönüştüğüne dikkat çeken Bakan Fidan, "Burada güçlü ittifaklara ihtiyaç var. Hem ekonomik hem de güvenlik olarak ittifaklarını tamamlamış yapıların ne halde olduğunu görüyoruz. Dinamik ekonomisi, siyasal altyapısı ve istikrarıyla, güvenlik ve savunma sistemleriyle Türkiye, sadece Avrupa Birliği (AB) için değil, parçası olacağı herhangi bir ittifaka inanılmaz derecede güç ve değer katacak bir aktör." dedi.

AB ile İlişkiler

Türkiye'nin tarihsel olarak AB'ye öncelik verdiğini belirten Fidan, ekonomik ve siyasal işbirliğinin AB kurumlarıyla derinleşmesi ve ileri adımlar atılması konusunda tereddütleri olmadığını ifade etti. Fidan, "AB'nin bazı üye ülkelerinin kimlik siyaseti takip ederek, 'anti Türkiye, anti İslam' söylemlerini propaganda aracı olarak kullanması stratejik düzeyde AB'yi ciddi bir problemli alana itiyor." dedi.

"Merkez Ülke Olma Stratejimizden Vazgeçmeyeceğiz"

Bakan Fidan, Türkiye'nin dinamik yapısı, siyasi istikrarı ve güçlü ekonomisi ile her zaman AB ile ilişkileri ilerletmeye taraf olduğunu yineleyerek, "Onlar kimlik siyasetinden kurtulup bunu stratejik bir çerçeveye ne zaman taşır, nasıl taşır, o tabii ki onların bir tercihi. Ama biz, onlar bu tercihi kullanmıyor diye kendi merkez ülke olma stratejimizden ve tarihsel yolculuğumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Şimdilik bunu diyebilirim." ifadelerini kullandı.