6 Şubat'ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7'lik ve Elbistan merkezli 7.6'lık iki büyük depremde 41 bin üzerinde vatandaş hayatını kaybetti, binlerce vatandaş da evinden oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu parti arkadaşlarına isyan etti: Beni hayal kırıklığına uğrattılar Kemal Kılıçdaroğlu parti arkadaşlarına isyan etti: Beni hayal kırıklığına uğrattılar

Deprem bölgelerinde yaşanan yıkımlar altyapı yatırımlarını zarara uğrattı. Bundan dolayı su şebekelerinde arızalar meydana geldi ve şebeke suyunun kalitesi konusunda bazı sorunlar ortaya çıktı. Aynı şekilde depremzedeler evlerine giremediği için sokakta veya parklarda kurulan çadır konteynır gibi geçici barınma unsurlarını sığındı. Depremden etkilenen vatandaşlar, diğer illerdeki KYK öğrenci yurtlarına yerleştiriliyor. Bölgelerde çadır kentler ve konteynır kentler kuruluyor. Tatil bölgelerindeki otel, apart ve pansiyon gibi yerleşkelerde kalıyorlar. 

Barınma ihtiyacı dışında deprem bölgesindeki insanlar için giyim ihtiyacı da çok önemli durumda. Kış mevsimin iyice hissedildiği 11 ilde, deprem bölgesindeki çocukların giyim ihtiyacı konusunda büyük bir adım atıldı.

DeFacto ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında bir yardım protokolü yürülüğe girdi.

Protokole göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde DeFacto, 1 yıl sürece deprem bölgesindeki büyük çocukların giyim ihtiyacını ücretsiz karşılayacak.

Defacto protokol dışında da deprem anından hemen sonra, deprem bölgesine çeşitli yardımlarda bulunmuştu. DeFacto, mont, hırka, kazak, eldiven gibi kışlık 200 bin ürünü bölgeye göndermiş; 100 bin battine ve medikal malzemeyi de temin etmişti. DeFacto deprem bölgesinde çalışabilir mağazalarında da depremzedelere giyecek ihtiyacını gidermek üzere hizmeti kesmemişti.

"Depremin oluşturduğu hasar ne yazık ki oldukça ağır, uzun dönem etkisi de ağır olacak. Devletimiz, vatandaşlarımız, özel şirketler ve sivil toplum kuruluşları, hepimiz bu hasarı onarmak için gece gündüz var gücümüzle çalışıyoruz. Depremin en yıkıcı etkisi elbette ki çocuklarımız üzerinde oldu. Belki bir ömür sürecek onlar için onarım. Deprem nedeniyle ailelerini, evlerini kaybeden çocuklarımız için harekete geçtik.  T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, deprem bölgesinde koruma altına alınan çocuklarımızın bir yıl boyunca tüm giyim ihtiyaçlarını karşılayacağız. Çocuklarımıza daha güzel bir gelecek kurma ve umutlarını yeniden inşa etme sorumluluğunu hep birlikte taşıyoruz.”  diyen DeFacto Pazarlama ve Mağazacılık Genel Müdürü Ahmet Barış Sönmez, yardımların devam edeceğini belirtti.