Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, yeniden başkanlık görevine seçildi. Bugün Danıştay Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen seçimde, Zeki Yiğit 4 yıl boyunca Yüksek Mahkeme'nin başkanlığını yapacak isim olarak belirlendi.

Konut kredisinde yeni dönem! Kurbanlık modeli... Konut kredisinde yeni dönem! Kurbanlık modeli...

Zeki Yiğit, 1965 yılında Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini köyünde tamamlayan Yiğit, ortaöğrenimini ise Karadeniz Ereğli'de tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Yiğit, meslek hayatına aynı yıl başladı. Sütçüler ve Diyadin Cumhuriyet Savcılığı, Yeniçağa Hakimliği gibi görevlerin ardından Adalet Müfettişliği ve Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcılığı gibi önemli pozisyonlarda bulundu.

Yolsuzlukla mücadelede önemli roller üstlenen Yiğit, 2011 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Danıştay Üyeliğine atanarak yüksek yargı kademelerindeki kariyerine devam etti. 2013-2020 yılları arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. 7 Mayıs 2020'de Danıştay Başkanlığına seçilen Yiğit, bugünkü seçimle birlikte görevine dördüncü kez başlayacak.

Zeki Yiğit, evli ve dört çocuk babasıdır. Yüksek Mahkeme'nin başkanlığına yeniden seçilmesiyle birlikte, ülkenin en üst yargı organlarından birinin başında önemli kararlar almaya devam edecek.