Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, bu muhteşem zaferi kutladı. Mesajında, fetih ruhunu anlamak için zaferin nasıl kazanıldığının iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı. Askeri deha, kahramanlık ve milletin azmiyle kazanılan bu zaferin ardından, Fatih Sultan Mehmet'in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul'un farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez haline geldiğini belirtti.

Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Fethin ruhunu anlamak için, bu mübarek zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerekiyor. Askeri dehası, kahraman ordumuzun azim ve kararlılığı ile aziz milletimizin bir kıtaya kök salmasına vesile olan fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet'in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez olmuştur.

Tarihinin izlerini günümüze taşıyan; sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul, çağımızda ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat, kültür ve inanç merkezi olarak dünyanın en gözde şehirleri arasındadır.

Devlet hastanesi tuvaletine gizli kamera kuran sapık, evinde ölü bulundu Devlet hastanesi tuvaletine gizli kamera kuran sapık, evinde ölü bulundu

"Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham vermektedir"

Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin İstanbul'u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık ve azim, bugün bize Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham vermektedir.

İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümü vesilesiyle, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."