Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 18 Haziran yerine 14 Mayıs'ta yapılması için kararı imzaladı. Erdoğan'ın imzaladığı seçim kararıyla TBMM'yi feshetti. Yarın Resmi Gazete'de yayımlanacak kararın ardından YSK, 2 aylık seçim sürecini başlatacak.
 

Meclis feshi nedir? Meclis feshedilince ne olur?

Az Önce Duyuruludu! Meteoroloji Ülke Çapında Kuvvetli Fırtına ve Yağış Uyarısında Bulundu! 29 Mart Hava Durumu Az Önce Duyuruludu! Meteoroloji Ülke Çapında Kuvvetli Fırtına ve Yağış Uyarısında Bulundu! 29 Mart Hava Durumu


Resmi Gazete'nin 2017 yılında yayınlanan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 116. Maddesi'ne göre;

Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.

Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının göreve başlamasına kadar devam eder.

Bu şekilde seçilen Meclis ve Cumhurbaşkanının görev süreleri de beş yıldır.