Danimarka, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında çiftlik hayvanlarının metan gazı salınımını azaltmak amacıyla çiftçilerden vergi almayı planlıyor. 2030 yılından itibaren uygulanacak vergiyle ilgili olarak Danimarka Vergilendirme Bakanı Jeppe Bruus, hükümetin, çiftçiler, endüstri ve sendika temsilcileriyle anlaşmaya vardığını açıkladı.

Bu vergilendirmenin dünyada bir ilk olacağını belirten Bruus, Danimarka'nın 2030'a kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 70 oranında azaltmayı hedeflediğini vurguladı. Başlangıçta ton başına 300 Danimarka kronu (43 dolar) olan vergi, 2035 yılına kadar 750 krona (108 dolar) yükselecek.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte Öğretmenlerin 2 Hakkı İptal Edildi Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte Öğretmenlerin 2 Hakkı İptal Edildi

Danimarka'daki düşünce kuruluşu Concito'ya göre, ülkedeki büyükbaş hayvanların çoğunu oluşturan inekler yılda ortalama 5,6 ton karbondioksit eşdeğerinde gaz salıyor.

Bu verginin gelirleri, tarım sektöründeki yeşil dönüşümü desteklemek ve çiftçilere yeni teknolojilerle teşvikler sağlamak için kullanılacak. Concito'nun baş ekonomisti Torsten Hasforth, verginin sektörde emisyon azaltıcı çözümler aranmasını teşvik etmeyi amaçladığını belirtti.

Yeni Zelanda'da benzer bir yasa önerisi olmasına rağmen çiftçi tepkileri ve hükümet değişikliği sonrası uygulamadan vazgeçilmişti. Dünya genelinde insan kaynaklı metan gazı emisyonu, fosil yakıtlar, çöpler ve hayvancılık faaliyetleriyle ilişkilendiriliyor ve küresel sera gazı emisyonlarının beşte birini oluşturuyor.

Birleşmiş Milletler'in hedefi, küresel sıcaklık artışını yüzyıl sonuna kadar 2 santigrat derecenin altında tutabilmek için 2050 yılına kadar karbon salımlarını sıfıra indirmek.