CHP'li milletvekillerinin deprem bölgesinde 5 yıldızlı konaklamayı Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ödettiği ortaya çıktı. 6 Şubat depremi sonrasında 6-24 Şubat tarihleri arasında Adana'da bir 5 yıldızlı otelde konakladıkları ve 408 bin 800 TL'lik faturayı belediyeye ödedikleri belirtildi.

CHP'li eski ve yeni milletvekilleri Engin Altay, Akif Hamzaçebi, Gökçe Gökçen, Levent Gök, Engin Özkoç'un içlerinde bulunduğu grup, 6 - 24 Şubat 2023 tarihleri arasında Adana'nın 5 yıldızlı otelinde belirli aralıklarla yarım ve tam pansiyon olarak konakladı.

Otel, 28 Şubat 2023'te Adana Büyükşehir Belediyesine konaklamanın ödenmesi için 408 bin 800 liralık fatura gönderdi. Bunun üzerine Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın Özel Kalem Müdürü Ejder Mehmet Sıkık, 13 Mart 2023'te Mali Hizmetler Dairesi başkanlığına fatura tutarının ödenmesi için e-imzalı bir yazı gönderdi.

Kamuda en fazla BİT yatırımı MEB'den Kamuda en fazla BİT yatırımı MEB'den

Yazıda, ödemenin "Belediye bütçesinden yapılacak temsil ağırlama ve tören giderleri yönergesinin 10. maddesi gereğince belde içinde gerekli olan veya mahalli örf, adet ve sosyal yaşantı içinde gerekli sayılan etkinlik ve törenler için (nişan, ölüm vb.) harcama yapılabilir" maddesinden faydalanarak 'Depremzedelerin konaklama' bedeli olarak ödeme yapılmasını istendi. Sıkık'ın talimatı üzerine ücret otele ödendi.

Otelde konaklayan yaklaşık 150 kişilik grubun arasında CHP İstanbul milletvekili Engin Altay, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP İzmir milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP eski İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP eski Ankara milletvekili Levent Gök ile CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun özel koruma müdürü Koray Aslan'ın bulunması dikkat çekti.