Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde yaşanan çatışmada şehit olan askerlerin ardından İYİ Parti'nin teröre karşı ortak bildiri talebine red cevabını verdi. CHP, aynı zamanda Aralık ayında yaşanan 12 şehit olayının ardından yayımlanan ortak bildiriyi de imzalamamıştı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesindeki askeri üslere sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 9 askerimizin şehit olmasına ilişkin TBMM Başkanlığı'na 'teröre karşı ortak bildiri' yayımlanması talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

'BAKANLIKLAR TBMM'Yİ BİLGİLENDİRSİN' TALEBİ
Zorlu, Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlarının süreçle ilgili Meclisi bilgilendirmelerini de talep ettiklerini belirtmişti.


Ardından Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüştüğünü belirterek, terörle mücadele konusunda kararlılıklarını paylaştığını kaydetmişti.


CHP'DEN 'TERÖRLE MÜCADELE BİLDİRİSİ' KARARI
Şehit haberleri üzerine Manisa’daki aday tanıtım toplantısını iptal ederek, partisinin Genel Merkez binasında gerçekleştirilen olağanüstü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına başkanlık eden CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 7 saat süren toplantının ardından adeta kendi bildirisini yayımlandı.

ONLARLA AYNI A4 KAĞIDINDA BULUŞMAYACAĞIZ


Toplantının ardından basın açıklamasında bulunan Özel, konuyu toplantıda tüm yönleriyle değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bizim bildirimiz ortada. Altındaki imza, CHP’ye ve onun kurumsal kimliğine aittir, hepimize aittir. Öyle, sorumluluk sahiplerinin imzalarının sağında solunda, onlarla aynı A4 kağıdında buluşmayacağız. Ancak, bildirimizle ortaklaşan tüm vatandaşlarımızla aynı duygu durumunda buluşuyoruz. Artık ‘yeter’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

"KÖTÜ VE ŞAHSİ YÖNETİLEN DIŞ POLİTİKANIN ETKİLERİ"


MYK’da yayımlanan bildiride ise şu ifadeler yer aldı:

İstatistikler Gösteriyor! Türkiye'de Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma 2023'te Hangi Gruplarda Arttı, Hangilerinde Azaldı? İstatistikler Gösteriyor! Türkiye'de Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma 2023'te Hangi Gruplarda Arttı, Hangilerinde Azaldı?

“Vatanımızın dört bir yanına bayrağımıza sarılı şehit cenazeleri gelmekte ve görülüyor ki iktidar partisi, Mehmetçiklerimizin güvenliğini tam olarak sağlayamamaktadır.
Suudi Arabistan Kralı’nın yaşamını yitirmesinde üç günlük milli yas ilan edenlerin, şehitlerimiz için milletimizin bu çağrısını duymazdan gelmelerini unutmamız mümkün değildir.
Son dönemde yoğunluğu artan terörist saldırılarda kötü ve şahsi yönetilen dış politikanın etkileri olduğu açıktır.
Köklü hariciye geleneğimizi reddetmeyen, ulusal çıkarlarımızı ve güvenliğimizi önceleyen akılcı bir dış politika anlayışına hızla dönülmelidir.

"BU SALDIRILARIN NEDEN ENGELLENEMEDİĞİ DERHAL AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI"


Bu saldırıların neden engellenemediği, gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı, sorumluların ihmali olup olmadığı derhal açıklığa kavuşturulmalıdır.
İktidarın partimizce dile getirilen soruları ve çağrılarını aymazlıkla siyaset ve provokasyon malzemesi yapmasıyla bu sorun çözülemez.
Milletimizin, bir vatan evladını daha yitirmeye tahammülü kalmamıştır. Hain saldırıların neden engellenemediği konusunun açıklığa kavuşturulmaması şehitlerimizin anısına saygısızlık, ülkemiz için ise bir milli güvenlik sorunudur.”

CHP, ARALIK AYINDAKİ BİLDİRİYİ DE İMZALAMADI


Öte yandan geçtiğimiz Aralık ayında Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 askerimizin şehit olduğu saldırının ardından TBMM’deki siyasi partiler “Terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır” denilerek ortak bildiri yayımlamıştı.

Photo 2024 01 15 14 36 10 Zfty