Altının gramı, güne düşüşle başlamasının ardından 2 bin 455 lira seviyesinde işlem görüyor. Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,5 altında 2 bin 457 liradan tamamladı.

Bugün saat 09.40 itibarıyla altının gram fiyatı, önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 2 bin 455 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 80 liradan, Cumhuriyet altını ise 16 bin 250 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,1 kayıpla 2 bin 316 dolardan işlem görüyor.

Küresel Piyasalar ve Fed Beklentileri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha fazla ipucu aranması ve banka yetkililerinin temkinli yönlendirmeleri nedeniyle varlık fiyatlarında karışık bir seyir izleniyor. Analistler, Fed yetkililerinin enflasyonun yavaşlamasına dair daha fazla kanıt görmek istediklerini belirterek, perşembe günü açıklanacak büyüme ve cuma günü yayımlanacak kişisel tüketim harcamaları verilerinin Fed'in gelecek dönemde izleyeceği yol haritasına ilişkin ipuçları verebileceğini kaydetti.

Toplu Sözleşme İkramiyesi Memurlara Yeniden Verilecek Toplu Sözleşme İkramiyesi Memurlara Yeniden Verilecek

Fed Açıklamaları

Dün açıklamalarda bulunan Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, son verilerin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğünü gösterse de henüz faiz oranını düşürmenin uygun olduğu noktada bulunmadıklarını ifade etti. Bu açıklamalar, yatırımcılar arasında Fed'in faiz politikasına ilişkin belirsizlikleri artırmış durumda.

Teknik Analiz ve Veriler

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 300 ve 2 bin 280 dolar seviyelerinin destek, 2 bin 350 ve 2 bin 380 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu bildirdi. Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'de yeni konut satışları verilerinin takip edileceğini aktaran analistler, bu verilerin altın fiyatları üzerinde etkili olabileceğini belirtiyor.

Altın yatırımcıları, küresel ekonomik verileri ve merkez bankalarının açıklamalarını dikkatle izleyerek piyasa trendlerini takip etmeye devam ediyor. Özellikle Fed'in faiz politikasına ilişkin beklentiler, altın fiyatlarında dalgalanmalara neden olabilir.