Bakan Tekin, Öğretmen Atamaları ve Yeni Müfredat Hakkında Detayları Paylaştı Bakan Tekin, Öğretmen Atamaları ve Yeni Müfredat Hakkında Detayları Paylaştı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 9400 puan seviyesini aşsa d burada yerini garantileyemedi. Gram altın ise cuma günü 2038 lira ile bir rekora daha imza attı. Şubat ayının ortalarından sonra mevduat faizlerindeki artış da yatırımcıların araştırdığı konular arasında.

Peki şu anda mevduat, borsa ve altından hangisine yönelmek daha mantıklı? Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, paylaştı. Baydar, sert rekorun ardından gram altın ve borsa için yeni tahminlere değindi. 

ALTINDA YÜKSELİŞİN SEBEBİ NEDİR? 
Ekonomist Hikmet Baydar’ın konuşması şöyle:

“Ons altın grafiğine baktığımızda aşağı sinyallerin sona erdiğini görüyoruz.

Cuma günü 2016 dolardan 2041 dolar seviyelerine kadar yükseldi. İçeride dolar 31.00 TL seviyelerine yükselince gram altın her ikisinin de etkisiyle yükseldi.‘SEÇİMDEN SONRA DÖVİZİN YÜKSELECEĞİ' 
Önümüzde yerel seçimlerin olması, seçimden sonra dövizin yükseleceğine yönelik yapılan spekülasyonlar da alımı tetikleyen diğer unsurlar. Şimdilik teknik olarak da yukarı sinyalleri verdiğinden yükselişler daha kolay gerçekleşebilir. Çünkü son yükseliş aşağı sinyallerini bitirecek kadar güçlü gelmişti.

‘ÜZERİNDE KAPANIŞ SAĞLANAMAMIŞTI’ 
Dolar bazında bakarsak 9412 puan seviyelerinin kritik olduğunu daha önce yaptığım açıklamalarda söylemiştim.

Cuma günü 9416 puan seviyesi test edilmiş olsa da geçtiğimiz hafta defalarca 9400 seviyeleri denenmiş ancak üzerinde kapanış sağlanamamıştı. Direncimiz hala geçerli ancak hemen üzerine kapanış yaptığında sert alımların gelme potansiyeli de artıyor.

‘GRİ LİSTEDEN ÇIKMAYA YAKINIZ’ 
Çünkü 9412 üzeri kapanış direnç kırılıyor izlenimi verecektir. Şimdilik hala yukarı sinyalleri devam ediyor. Ayrıca gri listeden çıkmaya yakınız tarzında açıklamalar var. Bu durumda yabancı girişi artabilir.

BORSADA YENİ BEKLENTİ
BIST 100 endeksi yeni bir olumsuz gelişme olmazsa 9592 puana kadar zorlanmadan çıkabilecek durumda.

GRAM ALTIN İÇİN 15 GÜNE DİKKAT! İŞTE YENİ REKOR
Ons altında 2080 dolar seviyelerine kadar kısa vadede bir çıkış söz konusu olduğuna göre dolar/TL’nin gevşemediği takdirde, gram altında 15 iş günü içerisinde 2100 lira seviyelerine doğru hareketlenme görebiliriz.

BORSA, ALTIN VE MEVDUAT! HANGİSİNE YÖNELMEK DAHA MANTIKLI? 
Borsa, altın ve mevduat birbirinden ayrı üç farklı yatırım aracı. Borsada risk var ve dolayısıyla getiri beklentisi de daha yüksektir.

Mevduat faizleri gelen yabancı talebine istinaden yeterli seviyede olsa da borsaya rakip değil. Mevduat faizi eğer hedeflenen enflasyon tutarsa, hedef enflasyona göre paranın reel seviyesini koruyabilecek seviyede gibi görünüyor.

Jeopolitik riskler ve ABD’nin doları bir yaptırım aracı gibi kullandığı sürece altın kazandırmaya devam edecek gibi duruyor.” değerlendirmesini yaptı.