Borsa İstanbul, yeni işlem haftasına yükselişle başladı. BIST 100 endeksi, yüzde 0,98 artışla 9.134,22 puandan açıldı, bu da rekor seviyeyi işaret etti. Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi yüzde 1,03 yükseldi. Madencilik sektörü yüzde 3,50 ile en fazla kazanç sağlarken, spor sektörü yüzde 0,41 kayıpla düştü.

Cuma günü alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,07 artışla tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışı olan 9.045,97 puandan tamamladı.

Analistler, küresel piyasalarda ABD'de enflasyon ve diğer makroekonomik verilerin takip edileceği bir haftaya temkinli bir başlangıç yapıldığını belirtiyorlar.

Geçen hafta gerçekleştirilen Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Varlık Fonu ve Eximbank'ın borçlanma ihalelerine gelen güçlü talebin, getirilerin öngörülerin altında kalmasına ve Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk priminin (CDS) düşüş eğiliminde hareket etmesine önemli katkıda bulundu. CDS, haftaya 311 baz puandan başladı.

Altın ve dolar yatırımı olan için kritik uyarı geldi! Elimde altın var, faize mi borsaya mı geçsem? İşte detaylar... Altın ve dolar yatırımı olan için kritik uyarı geldi! Elimde altın var, faize mi borsaya mı geçsem? İşte detaylar...

Bugün, yurt içinde işsizlik oranı, yurt dışında ise ABD'de hazine bütçe dengesi verilerinin yakından takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.300 seviyelerinin direnç, 9.100 ve 9.000 puanın ise destek konumunda olduğunu ifade ediyorlar.