Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var" Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: "Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) askerleri arasında gerilim yaşandı. Olay, KKTC topraklarındaki Burhan Tan Sokak'ta GKK askerlerinin ot temizleme işlemi sırasında meydana geldi. Bu süreçte BM Barış Gücü askerleri, müdahale etmeye çalıştıkları GKK askerlerinden birini darp etti.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM'nin Pile-Yiğitler Yolu konusundaki durumu kabullenemediğini ve bu nedenle agresifleştiğini belirtti. Ertuğruloğlu, BM Barış Gücü askerlerinin davranışlarını kabul edilemez bulduklarını ve gerektiğinde tepkilerini göstereceklerini ifade etti.

BM Barış Gücü ise sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, tüm Barış Gücü askerlerinin yüksek standartlarda hareket etme yükümlülüğüne sahip olduğunu ve olayın ardından kapsamlı bir soruşturma yapacaklarını belirtti.