Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi üzerine yaptırımlar getirirken iç siyaseti düşünmediğini, Avrupa'nın kaosa düşmesinden korktuğunu belirtti.

Associated Press haber ajansına verdiği özel röportajda "O zaman da açıkça söyledim, Ukrayna'ya yardım etmemek ve NATO'yu Ukrayna'ya yardım için organize etmemek maliyetli olur" diyen Biden, Rusya'nın hareketleri karşısında bir şey yapmamanın çok daha kötü sonuçlara yol açacağını belirtti.

Bu girişimleri yaparken benzin istasyonlarında fiyatların artacağını bildiğini, iç siyasette risk aldığını kabul eden Biden "Ben ABD Başkanıyım. Bu benim siyaseten sağ kalmamla ilgili değil. Bu ülke için en iyi olanla ilgili. Şaka yapmıyorum. Sonra ne olur? Eğer NATO'nun en güçlü ülkesi, bizim bir araya getirdiğimiz örgütsel yapı, Rusya sınıra işgal etmek için 100 bin askerle ilerlerken, bütün bir halkın kültürünü silmeye çalışırken kalkıp gitseydi ne olurdu? O zaman ne olurdu? Sonra ne yapardık?" diye sordu ve sonrasında Avrupa'nın kaosa düşmesinden korktuğunun altını çizdi.

Kadınların fotoğrafını çekene 5 yıl hapis Kadınların fotoğrafını çekene 5 yıl hapis

Rusya'nın Belarus'ta olduğu gibi Polonya, Çekya ve NATO'nun bütün üyelerine nüfuz etmeye çalışacağına işaret eden Biden "Bir örnek, biliyorsunuz Putin (Ukrayna'ya) NATO'ya girmesini istemediği için girdiğini belirtti. Ve bir nevi NATO'nun Finlandiyalılaştırılmasını istedi. Yerine Finlandiya NATOlaştırılıldı" diyerek güldü ve ABD'nin karşı durarak Çin'in Tayvan'la, Kuzey Kore'nin nükleer silahları deneme ve baskının ötesine geçirmesiyle ilgili mesaj gönderdiğini kaydetti.