CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, akaryakıt fiyatları ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Ahmet Akın, benzin fiyatlarının 50 TL'yi geçeceğini iddia etti.

0x0-benzin-mazot-fiyati-son-dakika-akaryakita-3-indirim-geldi-benzin-fiyati-ve-motorin-fiyatlari-ne-kadar-oldu-1675489863469

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın "AK Parti iktidarı seçim öncesi Gabar’da bulunan petrol ile akaryakıt ürünlerinde yerli üretimin artacağı ve fiyatların ucuzlayacağı yönünde algı da yarattı. Ancak bugün gelinen noktada bütün sektörlerde temel bir girdi olan akaryakıt fiyatları seçimden bu yana üç ayda durmadan artıyor. Benzin ve motorinin fiyatları üç ayda ikiye katlanırken, mevcut ekonomi verileri bu artışın daha da süreceğini gösteriyor. Türk lirasında değer kaybı sürdükçe akaryakıt fiyatları daha da zamlanacak. Özellikle önümüzdeki sonbahar döneminde akaryakıt fiyatlarının 50 lirayı bile geçebileceği belirtiliyor." diyen Ahmet Akın sözlerine şöyle devam etti:

0x0-benzin-mazot-fiyati-son-dakika-20-subat-akaryakit-fiyatlari-benzin-fiyati-ve-motorin-fiyatlari-ne-kadar-oldu-1676873948566

IMF dolar için 120 TL tahmininde bulundu… IMF dolar için 120 TL tahmininde bulundu…

"Akaryakıt zamları enflasyonda domino etkisi yaratacak"

"Akaryakıt fiyatlarındaki artışın nedeni uluslararası piyasaların etkisi olduğu görüşü de gerçeği yansıtmıyor. Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında belirleyici olan brent petrolün fiyatı 14 Mayıs’ta 78 dolar düzeyindeyken, bugün 84 dolara işlem görüyor. Başka bir deyişle brent petrol fiyatındaki artış yüzde 7,6 oranıyla sınırlıyken, Türkiye’deki akaryakıt fiyatı neredeyse yüzde 100 oranında arttı. Bu veriler dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarındaki artışın en büyük nedeninin Türk lirasındaki değer kaybı olduğu ortaya çıkıyor. Akaryakıt zamları; başta ulaşım ve nakliye olmak üzere bütün sektörlerde temel bir girdi olduğu için üretim maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Üretim maliyetlerinin artması çarşı, pazar ve raf fiyatlarına da zam olarak yansıyor.  Başka bir deyişle akaryakıt zamları enflasyonda domino etkisi yaratacak. Litrede yaklaşık 6 liralık artış Temmuz 2023’te tarihi bir enflasyona neden olmuştu. Şimdi ağustos ayında da yapılan akaryakıt zamları enflasyonu daha da yükseltecek." dedi.