Bedelli askerlik af durumundan faydalanmak isteyen 550 bin kişi bulunuyor.

Memur ve emeklilerin maaş farkları yatmaya başladı! Bakanlık ne açıklama yaptı? Memur ve emeklilerin maaş farkları yatmaya başladı! Bakanlık ne açıklama yaptı?

Bedelli askerliklik için af düzenlemesi yapıldı ancak bu süreçte geçen zaman içerisinde yıllar için ek ödeme talep edildi.

Bedelli askerlik yapacak vatandaşlara ileve olarak  28 gün kışla zorunluluğu getirildi.

Uzun zamandır bedelli askerlik için bir düzenleme yapılması ve magduriyetlerin ortadan kaldırılması için 550 bin kişi sosyal medya hesablarından gündem oluşturarak bu sorunun ortadan kaldırılmasını istemektedirler.

2022 yılının ilk yarısında 56 bin 500 olarak belirlenen bedelli askerlik ücreti, Temmuz-Aralık 2022 dönemi için 80 bin 64 lira olarak belirlenmişti. Ocak ayı enflasyon farkıyla birlikte bu rakam en son 104 bin 84 lira 16 kuruş oldu.

Bu fiyatların yanı sıra asker kacağı veya bakaya kalan asker adaylarının ilaveten kaldıkları her yıl için 14 bin tl ceza eklenerek ana para üzerine ilave edilerek ödeme işlemi yapılması isteniyor.

Bedelli askerlikte 28 günlük kışla eğitimi ise diğer ytaraftan işten çıkış ve tekrar işe giremeyen ve iş kaybı korkusu oluşturmaya neden olurken mağduriyetlerinde oluşacagı anlaşılıyor.

Bedelli askerlik bekleyen vatandaşlar bu magduriyetin kaldırılmasını talep ediyorlar...