Pamukkale Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli Diyetisyen Emine Ayvaz, Kurban Bayramı'nda artan et ve tatlı tüketiminin mide bağırsak sorunlarına ve hızlı kilo alımına yol açabileceğini belirtti. Ayvaz, etlerin sağlıklı bir şekilde pişirilmesi ve doğru tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Etleri doğru pişirme teknikleri

Ayvaz, kurban etlerinin kısık ateşte, kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kendi yağıyla pişirilmesini önerdi. Etlerin ateşe yakın mesafede pişirilmesinin kanserojen öğelerin oluşumuna neden olabileceğini ve vitamin kaybına yol açabileceğini belirtti. Bu nedenle, mangal yaparken etlerin ateşten 14-15 cm uzakta ve kömürler köz haline geldikten sonra pişirilmesi gerektiğini ifade etti.

Et tüketiminde aşırıya kaçmayın

Bayram boyunca et tüketiminin ölçülü olması gerektiğini vurgulayan Ayvaz, öğünlerde 3-4 porsiyon (90-120 gram) et tüketiminin yeterli olduğunu söyledi. Yağlı et tüketiminin kan yağlarını ve ürik asit düzeyini artırabileceğini belirterek, haşlama, fırınlama, ızgara veya sebzelerle az yağda sote yöntemlerinin kullanılmasını önerdi.

Etlerin doğru saklanması

Ayvaz, etlerin büyük parçalar halinde değil, kıymalık veya kuşbaşılık olarak hazırlanıp günlük pişirilecek miktarlara bölünerek buzdolabı poşetlerinde saklanması gerektiğini belirtti. Etlerin buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda (-18°C) 6 aya kadar saklanabileceğini ve çözünen etlerin 1-2 gün içinde tüketilmesi gerektiğini hatırlattı.

Tatlı tüketimine dikkat

Bayramların vazgeçilmezlerinden olan tatlılar konusunda da uyarıda bulunan Ayvaz, şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesinin daha uygun olacağını söyledi.

Saç Ekimi İçin Gittiği Hastanede Hayatını Kaybetti Saç Ekimi İçin Gittiği Hastanede Hayatını Kaybetti

Diyetisyen Emine Ayvaz’ın Sağlıklı Bayram Önerileri

  • Etlerin kısık ateşte, kendi yağıyla pişirilmesi
  • Ateşe yakın mesafede pişirilmemesi
  • Öğünlerde 3-4 porsiyon et tüketimi
  • Etlerin doğru saklanması ve çözündükten sonra 1-2 gün içinde tüketilmesi
  • Şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlıların tercih edilmesi