İkinci el araç fiyatlarının artmasının ardından bir çok neden bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de her bayram öncesi ve  sonrası fiyatların artması. Ramazan Bayramı öncesinde ve sonrasında ikinci el araç fiyatlarında artış beklediğini ifade eden Galerici Tahir Akman, KamudanHaber'e konuştu. Akman fiyat artışının temel sebeplerini madde madde sıraladı:

1. Talep Artacak

Ramazan Bayramı süresince pek çok insan, sevdikleriyle bir araya gelebilmek için seyahat etmek zorundadır. Bu durum, otobüs, uçak veya tren bileti fiyatlarının artmasına sebep olurken, aynı zamanda ikinci el araç talebinin de artmasına yol açacaktır. Çünkü insanlar, bayram boyunca seyahat edebilmek için sıfır kilometre araç almak yerine, daha ekonomik bir seçenek olan ikinci el araçlara yönelebilirler.

Ayrıca Ramazan Bayramı boyunca her yıl olduğu gibi arabalarını yenilemek isteyenler de olacaktır. Bu da ikinci el araç talebinin artmasına neden olabilir. Talep arttıkça arzın sabit kalması durumunda fiyatlar yukarı çıkacaktır.

Kılıçdaroğlu'nun taktığı Marteniçka bilekliği ne anlama geliyor ve neden taktı? Kılıçdaroğlu'nun taktığı Marteniçka bilekliği ne anlama geliyor ve neden taktı?

2. Döviz Kurlarındaki Artış

Döviz kurlarındaki artışlar, ithal edilen ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkiler. İkinci el araçlar da bir bakıma ithal üründür. Sıfır araçlara doviz kuru kaynaklı zam her zaman gelir. Bu nedenle, döviz kurlarında yaşanan artışlar, ikinci el araç fiyatlarının artmasına sebep olabilir.

3. Araç Parçalarına Gelen Zamlar

Son dönemde, birçok araç parçasına gelen zamlar, tamircilerin işlerini zorlaştırdı. Bu durum, araçların tamirat ve bakım masraflarının artmasına sebep oldu. Bu durum ise, ikinci el araç fiyatlarına da yansıyabilir. Çünkü, araç sahipleri daha yüksek tamirat masrafları nedeniyle araçlarını satmayı tercih edebilirler. Böyle bir durumda, arzın artması da fiyatların düşmesine neden olabilecektir.

4. Ulaşım Problemi

Bazı bölgelerde, toplu taşıma imkanlarının yetersiz olması nedeniyle insanlar özel araçlar kullanmak zorunda kalırlar. Özellikle bayram döneminde yoğunluk arttığı için trafik de daha da sıkışır. Bu nedenle, insanlar kendilerine özel bir araç satın almayı tercih edebilirler. Sınırlı sayıda aracın olduğu bölgelerde, bu durum ikinci el araç fiyatlarının artmasına neden olabilir.

5. Satıcıların Fiyat Politikaları

Satıcılar, araçlarını mümkün olan en yüksek fiyattan satmak isteyebilirler. Talebin artması ve stokların daralması nedeniyle satıcılar fiyatları yükseltebilirler. Ayrıca bazı satıcılar, kendi araçlarının değerinin üzerine bir kar marjı ekleyerek fiyatları yükseltmektedirler.