Ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadelede uyguladığı parasal sıkılaşma politikaları, krediye erişimi zorlaştırarak beklenmeyen bir sonuç doğurdu. Krediye ulaşmanın güçleşmesiyle birlikte, "komisyonla kredi çıkartırız" diyerek ilan veren ve kendilerini danışmanlık olarak tanıtan tefeciler, piyasada belirdi. Bu sorunun farkına varan yetkililer, hızla harekete geçerek tefecilik yapanları takip altına aldı ve ceza kesmeye başladı.

Özgür Demirtaş'tan faiz kararı öncesi Merkez Bankasına uyarı: Lütfen bu hataya düşmeyelim Özgür Demirtaş'tan faiz kararı öncesi Merkez Bankasına uyarı: Lütfen bu hataya düşmeyelim

Yapılan incelemede, bir şirketin internet sitesi üzerinden "Komisyonla kredi çıkarılır. Kredi danışmanlık şirketi. Hazır krediler, anında onaylı krediler. Herkese kredi çıkarılır. Sorunlu krediler onaylatılır" şeklinde çarpıcı bir tanıtım yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca, "Sık Sorulan Sorular" başlığı altındaki cevaplarda, "Emeklilere kredi kullandırımı yapmaktayız" ve "Ev hanımlarına, çalışmayanlara, SSK ve gelir belgesi olmayanlara kredi imkanı sağlıyoruz" gibi ifadeler kullanıldı.