Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti'nin Kızılcahamam kampında önceki gün sunmuş olduğu raporlarında belediye başkanlarına yönelik kritik değerlendirmeler yaptı.

"SİZİN DURUMUNUZ ÇOK DAHA KÖTÜ"

EYT'den dolayı, deprem nedeniyle meydana gelen bütçe açıklarını kayıt dışılığı önleyerek kapatacaklarını söyleyen Şimşek "Bakın bu kamu tasarrufları bizi bağlamaz falan diye düşünmeyin. Bakanlığımız denetim yapacak ve ilgili harcama sorumlusu çok ciddi müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek. Kamuda tasarruf tedbirleri belediyeleri yüzde 100 bağlamaktadır. Sizin mali durumunuz iyi gözükmüyor. Kendi merkezi bütçemiz ile ilgili durumu anlattım. Ama gelgelelim sizin durumunuz merkezi hükümetten çok çok daha kötü. Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30'unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz? İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz. Mevcut mali kurallara uyun. Borç ve personel konusunda uymamışsınız" şeklinde konuştu.

"BÜTÇENİZİ RAHATLATIN"

Eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin sunumunda bazı belediye başkanları, il ve ilçelerinin nüfusunun yazın arttığını bu yüzden kaynak sıkıntısı çektiklerinin atlını çizerek yazın ödenek artışı talep etti. Özhaseki "Madem yazın o kadar kişi geliyor onlardan para kazanmaya bakmak gerekiyor. Bir Kayserili olarak söylüyorum, yazın artıdan 50 bin kişi geliyorsa, o 50 bin kişiden para kazanmaya bakın. Bütçenizi rahatlatın" önerisini sundu.

"KURGU OLAN HİÇBİR ŞEYLE SONUÇ ELDE EDEMEZSİNİZ"

Lisede taciz iddiası! Kız öğrencinin anlattıkları şoke etti: Merdivenlerden çıkarken kalçamı... Lisede taciz iddiası! Kız öğrencinin anlattıkları şoke etti: Merdivenlerden çıkarken kalçamı...

Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, belediye başkanlarına hizmetlerini nasıl anlatacaklarına ve hangi medya araçlardan yararlanacaklarına yönelik sunum gerçekleştirdi. Dağ "Her mecranın kendi özelliği var ve ona göre içerik üretmeniz gerekiyor. Sosyal medya, konvansiyonel medya ve açık hava reklamlarında samimi ve içten olmalısınız. En önemlisi bu. Kurgu olan hiçbir şeyle sonuç elde edemezsiniz, samimi olamazsınız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE BULUŞMALARI BAŞLATACAĞIZ"

Teşkilat İşleri Başkanı Erkan Kandemir "Karizmatik liderimiz, 'Yaparsa AK Parti yapar' inancımız, yönetme tecrübesinden elde ettiğimiz kabiliyetimiz, yetişmiş insan kaynağımız ve 22 yıllık başarı hikayemiz bizim güçlü yönlerimiz. Seçmenin demografik yapısındaki değişim ile dilimizi, siyasetimizi yeni seçmeni de yakalayacak şekilde inşa etmeliyiz. Eylülde Türkiye buluşmalarını başlatacağız. İddia ediyorum 2028 bizim seçimimiz olacak" dedi.

"HER ŞEY SİYASETİN İÇİNDEDİR"

Söz konusu kampta dün Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in öncülüğünde genel bir değerlendirme görüşmesi düzenlendi. Çelik "Her şey siyasetin içindedir. Yaptığınız kentsel dönüşümün bile siyasi sonuçları olur. Bir belediye başkanının, oy veren vatandaşı da şehrin kararlarına katmaya çalışması mühim" ifadelerine yer verdi.