Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkış sürecinde son aşamaya geldiğini açıkladı. Bakan Şimşek, "FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu, haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor." dedi.

Amca-yeğene kahvede infaz Amca-yeğene kahvede infaz

Bakan Şimşek, FATF'ın bugün gerçekleştirdiği Genel Kurul toplantısında alınan karara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda Türkiye'ye ilişkin alınan karara işaret eden Şimşek, "FATF, ülkemizin kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele sisteminin daha da güçlendirilmesi için oluşturulan Eylem Planı'nın tüm maddelerini tamamladığı kararına varmıştır. Böylece ülkemizin gri listeden çıkışı sürecinde son aşamaya gelinmiştir." şeklinde konuştu.

Şimşek, sözlerine devam ederek, "Prosedür uyarınca FATF ekibi tarafından Türkiye'ye yapılacak ziyaret akabinde hazırlanacak değerlendirme raporu, haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında ele alınacak ve bu toplantıda ülkemize yönelik gri liste kararının kaldırılması bekleniyor." ifadelerini kullandı.

Bugün gelinen aşamanın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) koordinasyonunda, Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yürüttüğü yoğun çalışmaların sonucu olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bu başarılı sonucun elde edilmesinde emeği geçen başta MASAK olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum." dedi.