Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisi hakkında önemli mesajlar verdi. Şimşek, "Ekonomimizde yeniden dengeleme ihtiyacı çok açıktır. Politika çerçevemizi bu yeniden dengelenmeye göre şekillendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

İşte Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar;

Öğretmen maaşlarına Ocak'ta yüzde 46 zam! En düşük maaş ne kadar olacak? Öğretmen maaşlarına Ocak'ta yüzde 46 zam! En düşük maaş ne kadar olacak?

Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel büyüme yüzde 3 ile uzun vadeli ortamaların oldukça altında gidecek görünüyor. 

Ekonomimizde yeniden dengeleme ihtiyacı çok açıktır. Politika çerçevemizi bu yeniden dengelenmeye göre şekillendiriyoruz. Serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemini benimseyen bir sistem anlayışı içinde ilerleyeceğiz. Kısa vadede önceliğimiz makro finansal istikrarın kalıcı şekilde tesis edilmesi ve öngörülebilirliğin artırılması. Para politikasında sadeleşme ve sıkılaşma adımlara devam edecek. 

Kredi derecelendirme kuruluşları daha olumlu bir perspektif sunmaya başladı. 

Finansal istikrarı pekiştireceğiz, sermaye piyasalarını derinleştireceğiz, katılım finans, sigortacılığın gelişme içini önemli adımlar atacağız. Finansal piyasalarda risk yönetimini güçlendireceğiz. 

Özel bankaların sadece tüketici kredilerine odaklandığı dönem artık geride kalmalı. Bu sürdürülebilir değil. Artık reel sektörü desteklemek esas vazifemizdir. Özel sektör yatırım, istihdam çerçevesinde önceliklendirilecektir.

Sürdürülebilir yüksek büyüme için reel sektörün finansmana kesintisiz erişimi olmazsa olmazdır.