Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özer, okulların kapanacağı tarihte herhangi bir erteleme yapmadıklarını söyledi. Milyonlarca öğrencinin beklediği haberi Bakan Mahmut Özer şu ifadelerle duyurdu:

 "16 Haziran'da okullar kapanıyor uzatma yapmadık" açıklamasını yaptı.1 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı yapacağız.

Öğrenciler illa eğitim aldıkları lokasyonda değil istedikleri ilde bu eğitimi alabilecek. Deprem bölgesine 82 bin 560 öğrenci geri dönüş yaptı.''

29 Mayıs Pazartesi Okullar tatil

''Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasının ertesi günü olan 29 Mayıs'ta okullarımızı eğitim öğretime hazırlamak için bir gün ara vereceğiz. Öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacak"

20 Yılda eğitimde büyük iyileştirmeler yapıldı

Son 20 yılda eğitimde yapılan çalışmalar ile ilgili de konuşan Bakan Özer, şu ifadeleri kaydetti:

İkinci El Araç Fiyatlarında Zam Şoku: Bayrama Kadar Yüzde 6'ya Varan Artışlar! İkinci El Araç Fiyatlarında Zam Şoku: Bayrama Kadar Yüzde 6'ya Varan Artışlar!

''Türkiye'de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler vardı. Okullaşma oranı yüzde 50'nin altındaydı. Son 20 yılda bunların iyileştirilmesi için hamleler yapıldı.

20 yılda okul öncesi eğitim yüzde 99,9'a ulaştı. Yüzde 44 olan lisede okullaşma oranı yüzde 99,12'ye yükseldi.''