"Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında İstanbul'da sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Beşiktaş'ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıya gıda, beyaz eşya, yapı malzemeleri ve mobilya dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri katıldı.

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati, "Politikalarımızın merkezine aldığımız, en temel önceliğimiz olan enflasyonla mücadele kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmaların temsilcileri ile bir araya gelerek yapıcı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık. Fiyatlardaki dalgalanmaların önüne geçmek ve istikrara kavuşmasını sağlamak için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." dedi.


Bakan Nebati açıkladı: Firmaların fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık
SEKTÖR TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞMEYİ DEĞERLENDİRDİ

MEB bursluluk sınavı sonuçları açıklandı! Hesaplara ne kadar ücret yatacak? MEB bursluluk sınavı sonuçları açıklandı! Hesaplara ne kadar ücret yatacak?

azine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında İstanbul'da sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Beşiktaş'ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nden düzenlenen toplantının ilki gıda sektöründe faaliyet gösteren yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmalarının temsilcileriyle gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından sektör temsilcileri toplantıyı değerlendirdi.

"DEVLET ÜRETİCİNİN YANINDA BUNU GÖRDÜK"

Et sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilisi Sait Yüksel, "Devlet elinden geleni yapıyor. Üreticiler de elinden geleni yaparsa hepsi bir zincir. Yaparsa ne olarak sofralarda daha uygun yenebilecek. Çünkü Türk halkının en çok sevdiği şey kırmızı et. Olumsuz bir durum olmadı. Üretici devletin yanında devlet zaten üreticinin yanında" dedi. Un sektöründen bir firmanın yetkilisi Mustafa Nuri Çomu, "Bizim için olumluydu. Rahat şekilde kendimizi ifade etme şansımız oldu. Bunun için teşekkür ederiz. Bakanlığımızın hazırlık olduğunu görmek bize keyif verdi. " dedi


"TÜKETİCİLERİMİZİN DAHA PAHALI GIDA TÜKETMEYECEĞİNE BİZ İNANDIK"

Bir başka sektör temsilcisi İbrahim Afyon, "Bir dizi sıkıntı yaşadığımız bir dönemde devletimizin sektörümüze yaptığı desteklerden ve üreticilerin beklentilerinin ne olabileceğini masaya yatırdık. 'Birlikten Berekete' kampanyasında devletimizin yanında olduğumuzu ve nasıl destek olabileceğimizi biz beyan ettik. Üreticiler olarak zarar etmedikten sonra her türlü desteği tüketicilerimiz adına bu yolda destek olduğumuzu beyan ettik. Devletimizin arkamızda olduğunu hissini aldık. Tüketicilerimizin daha pahalı gıda tüketmeyeceğine biz inandık" diye konuştu.

KONUT SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE KRİTİK GÖRÜŞME

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 16 Mayıs Pazartesi günü konut sektörü temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştireceği belirtildi. 

FAHİŞ FİYAT ARTIŞI TESPİT EDİLDİ!

Konuyla ilgili CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun şu ifadeleri kullandı:


"Görüşme pazartesi günü olacak genel çerçevede konut sektörüne bir uyarı niteliğinde olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuta yönelik o projeyi açıklamıştı. Fırsatçılar ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası konut fiyatlarında artış görülmüştü. 

Bunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti ve sektör mercek altına alındı. Açıklama öncesi ve sonrası rakamlar bakıldı. Arada fahiş fiyat olanlar tespit edildi. Pazartesi günü yapılacak toplantıda da belirlenen bazı konut sektöründe projeler de olacak. Uyarı niteliğinde bir görüşme olacak. 

Bakan fırsatçılar ortaya çıktı. Asla müsamaha göstermeyeceğiz demişti. İlk adımı da bir bu şekilde görüyoruz. Görüşmede fiyat artışı yapan sektör temsilcilerinin de olacağı ifade ediliyor. 

Bu projenin amacının uygun maliyetle vatandaşa ev sahibi olma imkanı yaratmak olduğu ifade edilecek. Konut fiyatlarındaki dalgalanmadan da vatandaşın korunacağı ifade edilecek. 

Sektöre şu ifade edilecek. Yapılan serbest piyasa ilkeleriyle de bağdaşmıyor bu bir fırsatçılıktır, fahiş fiyat vurgusu yapılacak. 


Proje bazlı konutlarda fahiş fiyat yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda tespitler toplanıyor. Konunun tek tarafı Hazine ve Maliye Bakanlığı değil Ticaret Bakanlığı da var. Tespit edilen bilgilerin Ticaret Bakanlığı’na da iletilmesi planlanıyor. Orada da fahiş fiyatla mücadele konusu gıdada gördüğümüz gibi Ticaret Bakanlığı’nın da yürüttüğü bir konu. Haksız fiyat konusunda değerlendirmenin yapılması gerekiyor. 

Bunun sonunda nasıl bir cezalandırma gelecek bunlara tek tek bakılması planlanıyor."