Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ve taşeron işçilerle ilgili düzenlemeler, emeklilerde oran çalışması, asgari ücret ve tarımsal işçilerden akademik personele kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret konusunda, fiyatların asgari ücreti tahrip ettiğini söyleyen Bilgin, bu yıl beklenmedik bir zam yaptıklarını ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında maaşını verdiklerini belirtti.

Asgari ücretin diğer ücretleri düzenleyici etkisi olduğunu ve bu nedenle bütün ücret sisteminin yukarıya doğru değiştirildiğini ifade etti. Temmuz ayında asgari ücreti yeniden değerlendireceklerini söyleyen Bilgin, Cumhurbaşkanının bu konuları bir seçim vaadi olarak yapmadığını ve asgari ücretin yılda bir kez düzenlendiğini hatırlattı.

Fenerbahçe'de sular durulmuyor! Jorge Jesus, Fenerbahçe'deki geleceği ile ilgili kararını açıkladı Fenerbahçe'de sular durulmuyor! Jorge Jesus, Fenerbahçe'deki geleceği ile ilgili kararını açıkladı

"Asgari ücret konusunda Türkiye gerçekten çok duyarlı davrandı. Geçtiğimiz sene Temmuz ayında yeniden düzenleme yapmak zorunda kaldık. Fiyatlar asgari ücreti tahrip etti." diyen Bilgin şunları söyledi:

"Bu sene de kimsenin beklemediği zammı yaptık. Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında maaşı verdik. 8 bin 500 lira yüksek bir para mı? Değil. Bunun altına düşmemesi için belirledik. Asgari ücreti yukarıya çektiğiniz zaman yüzde 50 zam yaptınız diyelim. Asgari ücretin üzerinde çalışanlar da işverenlerinden aynı oranda zam istiyorlar. Yüzde 50 olmuyorsa yüzde 25 oluyor. Bütün ücret sistemini yukarıya doğru değiştiriyoruz asgari ücretle. Asgari ücretin diğer ücretleri düzenleyici etkisi var. Temmuz'da bunu değerlendireceğiz. Şu anda rakam vermeyi düşünmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuları bir seçim vaadi haline getirmediğini biliyoruz. Asgari ücret yılda 1 kez düzenliyor. Ama enflasyondan ötürü 6 ayda bir düzenledik. 8 bin 500 liranın reel etkisini Temmuz'da değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum."