Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, açıklamalarında geçen yıla oranla enerji sektörüne uygulanacak yatırımın 2024'te yüzde 70 oranla 75,7 milyar lira, madencilik sektörüne yapılacak yatırımın ise yüzde 34 artış oranıyla 106 milyar liraya ulaşağını belirtti.

En yüksek yatırımı doğal gaz ile petrol arama ve üretim projeleri için uygulayacaklarını belirten Bayraktar, "Sakarya Gaz Sahası ve Gabar bölgesi başta olmak üzere üretim alanlarımızı genişletmek ve üretimi artırmak için yaklaşık 100 milyar liralık yatırım planlıyoruz. Bu kapsamda 2024'te 327 bin metre arama, 399 bin metre üretim sondajı yapacağız." ifadelerini paylaştı.

Bakan Bayraktar, doğal gaz ve elektrik ulaştırma altyapısına da önemli miktarda yatırım sağlayacaklarının altını çizerek, şunları ekledi:

"2024'te doğal gaz depolama kapasitelerinin artırılması, doğal gaz iletim hattı yapımı ve modernizasyonu, doğal gaz ulaşmayan yerlere doğal gaz arzı sağlanması gibi faaliyetler kapsamında Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), 29 milyar lira yatırım gerçekleştirecek. TEİAŞ ise elektrik iletim hatları ve trafo yatırımlarına 28 milyar lira kaynak aktaracak. Böylece diğer yatırımlarla beraber 2024'te enerji ve madencilik sektörüne 181,7 milyar lira kamu yatırımı yapacağız." dedi.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde Kafeteryada Silahlı Saldırı! Yaralılar Var Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde Kafeteryada Silahlı Saldırı! Yaralılar Var

Hedef: 'Yenilenebilir kurul gücü eklemek' 

Bayraktar, özel sektörün desteği ile her yıl 5 bin megavat rüzgar ve güneş enerjisi santralini faaliyete geçireceklerini söyleyerek, "Hedefimiz, bu yatırımlarla 2035'e kadar mevcut kurulu gücümüze toplam 60 bin megavatlık ilave yenilenebilir kurulu gücü eklemektir."  şeklinde konuştu.

'2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'na değinen Bayraktar, 2030'a kadar 20,2 milyar dolarlık enerji verimliliği yatırımı sağlanacağının, bundan dolayı 2040'a kadar 46 milyar dolar tasarruf elde edileceğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Türkiye Yüzyılı'nın ilk yılında enerji ve madencilik sektörlerine yapacağımız yatırımlar sayesinde doğal gaz ve petrol alanında, inşallah, gerçekleştireceğimiz yeni keşiflerle, sağlayacağımız üretim artışları ile hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Burada özel sektöre de büyük bir görevler düşüyor. Kamu yatırımlarının çok daha üzerinde, özellikle yenilenebilir enerji üretimi alanında özel sektörün gerçekleştireceği yatırımlarla hedeflerimize büyük katkı sunacaklarını düşünüyorum."  ifadesini kullandı.