Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Azerbaycanlı milletvekili Fazıl Mustafa'ya düzenlenen suikast girişimi ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu.

İran'ın, sosyal medya üzerinden Azerbaycan'a göz dağı verdiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Sözcüsü, "Buna İran tarafından Azerbaycan sınırları boyunca askeri tatbikatlar yapılmasını, sınırlar üzerinde askeri uçuşlar gerçekleştirilmesini, İranlı yetkililerin Azerbaycan karşıtı açıklamalarını, Devrim Muhafızları gibi İran güvenlik kurumları tarafından hatta çocukların da dahil edilerek Hudaferin köprüsü yakınında Azerbaycan'a karşı tehdit içerikli videoların hazırlanmasını ve paylaşılmasını, Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine yönelik terör saldırısını, Milletvekili Fazıl Mustafa'ya yönelik terör eylemi soruşturmasının ilk izlerinin İran’ı işaret etmesini örnek gösterebiliriz” dedi.

Türkiye'den Mısır'a Üst Düzey Ziyaret! Türkiye'den Mısır'a Üst Düzey Ziyaret!

İran Dışişleri Sözcüsü'nün Azerbaycan-İsrail yakınlaşması ile ilgili söylediklerini kınayarak Hacızade şunları söyledi: "İran, son 30 yılda Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgaline sessiz kalarak göz yummuştur. Karabağ ve Doğu Zengezur'un işgali ve bu toprakların yağmalanması, bölgelerdeki evlerden sökülmüş taşların İran pazarlarında satılması, 67 camiden 65'inin tahrip edilmesi ve hakaret edilmesine İran tarafından aldırış edilmediği iyi bilinmektedir. Bahsedilenlerle ilgili olarak Sözcü Kenani'nin açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Bu açıklama, Azerbaycan-İran ilişkilerinde kriz oluşturulmasına yönelik bir adımdır" diye konuştu.

"Azerbaycan ordusu 2020 yılında işgalci Ermenistan ordusunu darmadağın etmiştir"

Hacızade “İran topraklarından Ermenistan'a gönderilen askeri desteğe rağmen Azerbaycan ordusu 2020 yılında işgalci Ermenistan ordusunu darmadağın etmiştir. Azerbaycan'a yönelik her türlü saldırganlık ve provokasyon bundan sonra da kararlılıkla önlenecektir” diyerek her türlü mücadelenin yapılacağını kaydetti.