Ankara'da, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasında adı geçen ve tutuklanan emniyet mensuplarıyla ilgili müfettiş raporu tamamlandı. Raporda, firari sanık Serdar Sertçelik'in yakalanmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmadığı ve gerekli özenin gösterilmediği belirtilirken, emniyet personeli için 'görevi ihmal' ve 'görevi kötüye kullanma' tespitleri yapıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin davanın firari sanığı Serdar Sertçelik'in iddiaları üzerine 6 Mayıs'ta soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında 3'ü emniyet personeli olmak üzere toplam 7 kişi tutuklandı.

Müfettiş Raporunun Bulguları

Tutuklanan emniyet mensuplarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporu tamamlanarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda, Sertçelik'in yakalanmasıyla ilgili yapılan çalışmaların yetersiz olduğu ve gerekli özenin gösterilmediği belirtildi.

  • Yurt Dışına Çıkma İhtimali: Raporda, Sertçelik'le irtibatın koptuğu günden 9 gün sonra, 5 Aralık 2023'te, 80 il emniyet müdürlüğüne ve Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığına, şüphelinin yurt dışına çıkma ihtimali ve yakalanmasına yönelik yazı gönderildiği ifade edildi. Ancak, Sertçelik'in yurt dışına kaçışı ve ardından yakalanmasıyla ilgili gerekli çalışmaların yapılmadığı vurgulandı.

  • Görevi İhmal ve Kötüye Kullanma: Raporda, tutuklanan Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı ve serbest bırakılan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü hakkında 'görev ihmali' ve 'görevi kötüye kullanma' tespitleri yapıldığı açıklandı.

    Et fiyatlarında üretici ve market farkı giderek açılıyor Et fiyatlarında üretici ve market farkı giderek açılıyor

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, cumhuriyet savcılarının görev ve yetkilerine ilişkin maddesindeki, "Cumhuriyet savcılarının sözlü veya yazılı istem ve emirlerini yapmakta kötüye kullanma veya ihmalleri görülen kolluk amir ve memurları hakkında cumhuriyet savcılarınca doğrudan doğruya soruşturma yapılır" hükmü uyarınca, gereğinin takdir ve ifasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ait olduğuna kanaat getirildiği belirtildi.