AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti'de değişim sinyalleri verdi. Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ın istifası üzerine açıklamalarda bulunan Çelik, "Çeşitli yerlerde pekiştirme, değiştirme, görev değiştirme adımları atılacak" dedi. Ayrıca, 'Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü'nün yürürlükten kaldırılarak yerine 'Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği'nin yayımlanması hakkında da bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti MKYK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündemdeki konuları değerlendirdi ve parti içindeki değişim sürecinin ipuçlarını verdi.

Ömer Çelik, Rize İl Başkanı Hikmet Ayar'ın istifası üzerine gelen soruya, "AK Parti'de değişim olağanüstü bir durum değil. Sürekli değişim içinde olan bir partiyiz. Bazı yerlerde değiştirme, bazı yerlerde görev değişimi olacak. Bugün yarın başka illerle ilgili tasarruf olacak" şeklinde yanıt verdi.

Çelik, İran'daki kazaya müdahale sürecinde Türkiye'nin yardım talebine anında karşılık verdiğini ve Akıncı İHA'nın zorlu koşullarda uçuş yaparak merhum şahsiyetlerin yerini tespit ettiğini belirtti. Bu durumun, Türkiye'nin imkan ve kabiliyetlerinin gelişimini göstermesi bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Netanyahu'nun tutuklanması talebine de değinen Çelik, bu talebin önemli olduğunu ve mahkemenin ön yargılama dairesinin doğru bir karar vermesini umduklarını belirtti. Çelik, "Netanyahu hükümeti insanlık adına mahkum edilmelidir" dedi.

Sudan ucuz deyimi gerçek oldu: Evler 100 TL'den satışa açıldı Sudan ucuz deyimi gerçek oldu: Evler 100 TL'den satışa açıldı

Çelik, İspanya, Norveç ve İrlanda'nın Filistin'i devlet olarak tanıyacaklarını duyurmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. "Bu ülkeler tarihin doğru tarafında durduklarını göstermiştir" diyerek, diğer Avrupa ülkelerinin de bu tutumu benimsemelerini umduğunu ifade etti.

Seferberlik ve Savaş Hali Tüzüğü'nün yürürlükten kaldırılarak yerine Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği'nin yayımlanması hakkında da bilgi veren Çelik, "Değişen savaş koşulları ve gelişmeler doğrultusunda bu tip belgelerin güncellenmesi gerekiyor" dedi. Çelik, yeni yönetmelikle milli güvenlik için koordinasyonun sağlanacağını belirtti.