İçişleri Bakanlığı, Telegram grubu üzerinden "Ayaklanış Türkiye" adlı hesaptan yapılan ve "Saat 19.00-20.00 arası Sultanbeyli'de ayaklanma çıkarmaya başlayacağız" şeklinde paylaşılan mesajın, 14 yaşındaki E.P. adlı çocuğa ait olduğunu açıkladı.

Paylaşımın Detayları ve Soruşturma

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın çalışmaları sonucu, sosyal medya hesabının yöneticisinin 14 yaşındaki E.P. olduğu belirlendi. Aynı hesaptan, geçici koruma altındaki Suriyelilerin kimlik bilgilerinin de paylaşıldığı tespit edildi. E.P.'ye İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından gerekli işlemler yapıldı.

Photo1720126237 Msc8

İçişleri Bakanlığı'nın Açıklaması:

"Ülkemizde karışıklık çıkarmak isteyenlere ve provokasyonlarına çocukları alet etmek isteyenleri tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz. Konuya ilişkin soruşturma geniş çaplı yürütülmektedir."

Google Türkiye'de Kullanıma Açtı: Selektörle Radar Uyarısı Tarih Oluyor Google Türkiye'de Kullanıma Açtı: Selektörle Radar Uyarısı Tarih Oluyor

Suriyelilerin Kişisel Bilgilerinin Paylaşılması

Telegram üzerinden organize olan gruplar, Türkiye'de yaşayan 3 milyon 313 bin 701 Suriyelinin pasaport bilgilerini şehir ve açık adres halinde paylaşarak yeni bir kaos planı devreye soktu. Antalya'nın Serik ilçesinde 17 yaşındaki Suriyeli Ahmed bıçaklanarak öldürüldü ve arkadaşları ağır yaralandı. Hatay ve Gaziantep gibi kentlerde Suriyeli mültecilere yönelik saldırılar yayılmaya başladı.

Photo1720126247 L1Sh