Yeni yılın muayene masrafları arttıkça araç sahipleri daha ucuz yöntemlerde çare arıyor.Maalesef bu da dolandırıcıların işine geliyor.muayene istasyonunun birebir aynı sitesini yapan dolandırıcılar, bu sitelerinde arama motorlarında en üstte çıkmasını sağlıyor.

Arama yerinde araç muayene randevusu almak isteyen araç sahipleri klon sitelere tıkladıklarında ise farkı ayırt edemeyerek, araç bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini siteye giriyor.

Sistemde randevu oluşturulmadığı uyarısı ile peş peşe ödeme yaparak randevu aldığını sanan araç sahipleri girdikleri işlem başına binlerce lira para ödüyor. Fakat araba sahipleri dolandırıldıklarını yaptıkları birkaç işlem sonrasında halen randevu alamayınca anlıyor.

İşte bu tuzak sayesinde insanları dolandırıcılar binlerce lira para kazanıyor.Uzun yıllardır bilişim sektöründe hizmet veren Özkan Gözütok, arama motorlarında ilk çıkan sonuçlara güvenilmemesi gerektiğini, internette arama motorlarında arama yapılırken dikkat edilmesi gereken konuları anlattı.

TCDD vagonlarında depremden etkilenenler misafir ediliyor! TCDD vagonlarında depremden etkilenenler misafir ediliyor!

Gözütok, “Son dönemlerde sıkça yaşanan mağduriyetlerden bir tanesi bu. Özellikle geçtiğimiz yaz döneminde otel işletmelerinin web sitelerinin birebir kopyalanıp insanları mağdur edildiği bir dönem yaşadık.İnsanlar biraz daha girdikleri web sitenin o işletmenin web sitesi olduğuna teyit edip ondan sonra işlem yapmalarını tavsiye ediyoruz. Google'da birinci çıkan her sitte güvenilir site olmuyor. Yine de girdikleri listeyi bir kontrol etmeleri, o sitenin güvenlik sertifikası var mı, gerçekten o işletmenin resmi web sitesi mi bunu kontrol ettikten sonra işlem yaparlarsa kendi işlemlerinin daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz” şeklinde açıklama yaptı.

Ek olarak en çok dolandırıcılık yaşanan sayfaların başında banka sayfaları geliyor.Bilişim uzmanı Özkan Gözütok bu konuda da uyarılarda bulundu : 

''Bankanın isminden bir harf çıkartarak yine baktığınızda dalgınlığınızda o bankanın ismini okumuş sanıyorsunuz ama detaylı baktığınızda aslında bir harfinin olmadığını görüyorsunuz. Domain adresini yani internet adresini teyit edilebilir, onun haricinde daha önce o kurumun sitesine girmişse zaten bir göz aşinalığı vardır. Oradan da bir tespit yapabilirler. Google'dan siteye girmeye çalışıyorsa eğer Google'a bankanın adını yazdığında birinci çıkan sonuç illaki bu bankanın kendi web sitesi olmayabilir. Dolandırıcı web sitesi de olabilir.Onu da yine bankanın adını kontrol ederek teyit edebilir. İnsanlar bir kere o kurumun nasıl işlediğini bilmeli. Diyelim ki araç muayene istasyonu. Bir kere o kurum online herhangi bir ücret talep etmemektedir. Yani sizden yaptığınız işlemler sonunda bir kredi kartı talep ediliyorsa zaten bilin ki o kurumun öyle bir talebi yoktur bu yerinde ödenen bir hizmettir. Oradan anlaşılabilir” açıklamasını yaptı.