Zorunlu trafik sigortası alanında önemli bir adım atılıyor. Riskli sürücülerin poliçe temininde yaşanan sorunlara çözüm getirmek amacıyla geliştirilen "Sigorta Aracıları Teklif Platformu", yarından itibaren hayata geçiyor.

İsrail, İran Saldırısına Tepki İçin Harekete Geçiyor! ABD Gerilime Temkinli Yaklaşıyor İsrail, İran Saldırısına Tepki İçin Harekete Geçiyor! ABD Gerilime Temkinli Yaklaşıyor

Bu platform uygulamasıyla sürücülerin poliçeye kısa sürede ulaşması hedeflenirken, aynı zamanda teklif vermeyen şirketlerin tespiti de kolaylaşacak. Sigorta Bilgi Merkezi nezdinde oluşturulan ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda işleyecek olan platform, trafik ruhsatı olan sigorta şirketlerinin üyeliğini zorunlu kılarak sisteme entegrasyon sağlıyor.

Platform, sürücülerin poliçe teminine yönelik iki aşamalı bir süreci içeriyor. İlk aşamada, acenteler halihazırda anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerinden 10 dakika içinde teklif alacaklar. Eğer bu süre içinde teklif alınamazsa, ikinci aşamaya geçilecek ve diğer sigorta şirketlerinden teklif alma imkanı sağlanacak. Bu süreçte teklif vermeyen veya poliçeyi gün sonuna kadar düzenlemeyen şirketlerin durumu, poliçe düzenlemekten kaçınma olarak değerlendirilecek.

Platformun devreye alınmasıyla birlikte, acentelerin işleri kolaylaşacak ve sürücülerin poliçe temini sürecinde yaşanan sıkıntılar azalacak. Ancak, platform üzerinden yapılacak aracılık sözleşmelerinde yer alan bazı detaylar ve olası sorunlar, sektör temsilcileri tarafından yakından takip edilecek ve çözümü için gerekli adımlar atılacak.