İkinci el araçlarda satılık ilan rakamları son dönemlerin zirvesine çıktı. Ocak ayı gelmeden ikinci elde satış zamanı 10-15 günle sınırlandırılmıştı, ancak bu zaman dilimi 2 aya çıkarıldı. En başta ikinci el uygulamalarda ilan rakamlarında dikkat çeken oranlar gözlerden kaçmadı. Öyleyse kişiler araçlarını neden elden çıkarmak istiyorlar? 

Konuyla ilgili ayrıntılara yer vren arabam.com Genel Müdür Yardımcısı Emrah Şahin şu cümleleri kurdu: Kredi faizlerinin yükselmesi dolayısıyla araç alım için gereken finansman zor olabiliyor, alıcılar kendi araçlarını satmadan yeni araç alımında kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle zorlukla karşılaşabiliyorlar. Diğer yandan otomobil alımı, yüksek mevduat faizleri nedeniyle bir yatırım aracı olmaktan çıktı, acil olmayan ihtiyaçlar öteleniyor, vatandaşlar paralarını mevduatta değerlendiriyor.


‘YAPILAN KAMPANYALAR PİYASAYI CANLANDIRDI’

Krediye erişimin zorlaşması ve enflasyon nedeniyle 2024 yılında, 2023 yılına göre bir daralma bekleniyordu. Yılın ilk çeyreğinde sıfır araçların satışı için yapılan kampanyalar piyasayı canlı tuttu. Sonrasında da seçimler ve bayram sonrası kurun artacağı beklentisiyle araçlarını değiştirmek isteyen kullanıcılardan dolayı pazarda hareketlilik devam etti.


2024 yılı için beklenen daralma Nisan-Mayıs dönemine ertelendi diyebiliriz. Kur konusundaki durumun netleşmesi, kredilere erişim zorluğunun devam etmesiyle beraber bunun sektöre yansımalarını görüyoruz. İlan sayılarındaki artışta, talepten dolayı ilandaki araçların satış süresinin ortalama %2 uzaması etkili oldu. İlan sayılarındaki artışta bir başka etkenin de yüksek mevduat faizi fırsatından faydalanmak isteyen kişilerin aracını satabilmek adına ilanlara yönelmesi olduğunu diyebiliriz.


İLANA KOYULAN OTOMOBİL MARKALARI

Nisan ayı ilan verilerine göre ilanlarda en çok yer alan markalar; Fiat, Renault, Wolkswagen, Ford ve Opel. Model özelinde bakacak olursak da Clio, Astra, Megane, Focus ve Corolla olarak sıralamak mümkün.

SIFIR VE İKİNCİ ELDE FİYATLAR NE YÖNDE İLERLEYECEK?

Avrupa Komisyonu'nun belirlediği 0 km araçlar için 7 Temmuz’da geçerli olacak güvenlik tedbirleri nedeniyle araçlardaki donanımlarla beraber fiyatların artması ve bu artışın 2. ele de yansıması yönünde bir düşünce hakim.

Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama

Diğer yandan da araçlar şu an satılmakta zorlandığı için satamayanların tek çıkış yolu aracının fiyatını düşürmek. Bu doğrultuda düşüş olacak da denebilir artış olacak da denebilir. Bu sorunun tek bir yanıtı bulunmuyor, hep beraber bekleyip göreceğiz.

ARAÇ SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERE UYARI GECİKMEDİ

İhtiyacı olan kullanıcılar uygun fiyat ya da kampanya yakaladıysa satın alabilir. Türkiye'de araç almanın en doğru zamanı, ihtiyacın oluştuğu zamandır. İhtiyaç varsa ötelemeden alınmalıdır. Ancak otomobillerin bir yatırım aracı olmaktan çıktığını söyleyebiliriz.” şeklinde ifadelerine yer verdi.