Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur

Son günlerde Türkiye'nin gündemini meşgul eden olaylardan biri olan Antalya sahillerine vuran 8 cesedin ardından, benzer bir durum Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşandı. Kıbrıs sahillerine bir ay içinde vuran üç cansız beden, düzensiz göçmenlerin Akdeniz üzerinden Avrupa Birliği ya da Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'ne ulaşma çabalarının zorlu sonuçlarını gözler önüne seriyor.

Antalya'da içişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın göçmen geçişleri ve tehlikeli deniz yolculuklarına dikkat çekmesinin ardından, 6 günde 8 cesedin sahile vurması, Türkiye'deki göçmen sorununu bir kez daha gündeme taşıdı.

Kıbrıs'ta ise 8, 14 ve 22 Ocak tarihlerinde toplam üç kişinin cansız bedeni bulundu. İlk ceset, Bafra Oteller Bölgesi'nde, çürümeye başlamış bir kadına ait olarak bulundu. İkinci ceset Dipkarpaz'da, üçüncü ceset ise Dipkarpaz'ın Şelonez bölgesinde ortaya çıktı. Bu cansız bedenlerin kimlikleri henüz belirlenemezken, soruşturma devam ediyor.

Cansız bedenlerin Avrupa Birliği ya da Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti'ne ulaşma yolculuğunda kaybolan düzensiz göçmenlere ait olabileceği düşünülüyor. Bu durum, göçmenlerin maruz kaldığı zorlu koşulları ve denizde yaşanan trajik olayları bir kez daha gündeme getiriyor. Soruşturmaların ilerleyen süreçte daha fazla bilgi sunması bekleniyor.