6 Şubat'ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7'lik ve Elbistan merkezli 7.6'lık iki büyük depremde 40 bin üzerinde vatandaş hayatını kaybetti, binlerce vatandaş da evinden oldu.

Deprem bölgelerinde yaşanan yıkımlar altyapı yatırımlarını zarara uğrattı. Bundan dolayı su şebekelerinde arızalar meydana geldi ve şebeke suyunun kalitesi konusunda bazı sorunlar ortaya çıktı. Aynı şekilde depremzedeler evlerine giremediği için sokakta veya parklarda kurulan çadır konteynır gibi geçici barınma unsurlarını sığındı. 

Ucuz akıllı telefonlara zam kararı iptal edildi Ucuz akıllı telefonlara zam kararı iptal edildi

Depremden etkilenen vatandaşlar, diğer illerdeki KYK öğrenci yurtlarına yerleştiriliyor. Bölgelerde çadır kentler ve konteynır kentler kuruluyor. Tatil bölgelerindeki otel, apart ve pansiyon gibi yerleşkelerde kalıyorlar.

Hatay ilinin birçok ilçesinde yıkım büyük. Hatay'ın merkez ilçesi Antakya'da birçok bina yıkıldı.

Antakya'da bulunan Cumhuriyet Mahallesi'nde yıkım büyük. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede Antakya'nın Cumhuriyet Mahallesi'nde hiç hasar almayan 2 bina dışında tüm binaların yıkıldığı belirlendi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 277 bina yıkılmış durumda. Söz konusu mahallede 269 bina hasarlı durumda. 269 binadan 140 bina ağır hasarlı, 74 bina orta hasarlı ve 55 bina da az hasarlı olarak kaydedildi.