Ankara Mamak’ta, bugün saat 14.30 sıralarında Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında bir kişi elindeki sandalyeleri cemevi dedesinin olduğu yere doğru fırlattı. Saldırganın fırlattığı sandalyelerden biri cemevinde oturan bir yurttaşın başına geldi. Saldırgan daha sonra cemevinden koşarak uzaklaştı. Olay anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Başına sandalye gelen yurttaşsa hafif yaralı halde hastaneye götürüldü. Olayın ardından polise haber verildi. Polisin saldırganı arama çalışmaları sürüyor.

'10 yıldır ilk defa oluyor'
ANKA Haber Ajansı'na konuşan cemevinin dedesi Kazım Erbektaş şunları söyledi:

“Bugün saat üç gibi ceme başlamıştık. Toplanıyordu millet. Yerime geçtim, üç beş kişi yanıma oturuyordu. Dışarıdan birisi geldi, üç beş tane sandalye fırlattı. Birisi oturduğu yerde üzerime geliyordu. Bir şey demeden kaçtı. Kameralarda görülüyor. Sesini filan duymadık. Ne için yaptı? 10 yıldır ilk defa oluyor.

Bütün ekipler buradaydı. Avukatlarımız filan yanımızda. Yaralı arkadaşı hastaneye götürecekler. Polisler ‘Bulacağız’ diyor. Bütün cemevinin görüntülerine aldılar. Muharrem Ayı başladı. Şah-ı Merdan Cemevi de gözde bir cemevi. Kişi belki deli belki akıllı. Belki birileri yaptırdı. İhtimal dahilinde.”

Diğer kurumlara da saldırı yapıldı
Öte yandan Can TV'nin paylaştığı bilgiye göre, Tuzluçayır DAD, Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği, Batıkent Serçeşme Cemevi'ne yönelik de saldırılar gerçekleşti.

Bakan Kurum: Konut ve kira fiyatlarında düşüş başladı Bakan Kurum: Konut ve kira fiyatlarında düşüş başladı

Alevi kurumları Anafatma Cemevi önünde köy dernekleri ile birlikte açıklama yaptı. Açıklamada "Saldırı eş zamanlı gerçekleştirildi. Bu saldırı tüm Alevilere yapılmıştır. Yetkililere göreve çağırıyoruz. Failler bulunmalıdır" denildi.