Matematik Öğretmeni Kaza Kurbanı Matematik Öğretmeni Kaza Kurbanı

Finans analisti İslam Memiş, Federal Rezerv'in piyasaların genel beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişiklik yapmadığını belirtti. Ancak, bu yıl beklenen üç faiz indirimi tahminlerin altında kaldı ve üçüncü çeyrekte yalnızca iki faiz indirimi gerçekleşti. Bu kararın değer metalleri üzerindeki etkisi sınırlı kaldı çünkü piyasalar bu kararı zaten önceden fiyatlandırmıştı.

Artık değer metalleri, jeopolitik gerilimler ve terör eylemleri gibi faktörlere odaklanmış durumda ve kısa vadede geniş bir bant aralığında dalgalanmalar yaşanabilir.

İslam Memiş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda manipülatif bir piyasanın oluşturulduğunu iddia ediyor ve merkez bankalarının altın stoklamaya başladığına dikkat çekiyor.

Özellikle Asya ülkelerinin altın alımlarında belirgin bir artış olduğunu ve merkez bankalarının bu alımlarını 1238,3 ton olarak gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Türkiye'de ise altın alımlarının ithalat yasağı nedeniyle azaldığını belirtiyor.

İslam Memiş'e göre, altın talebi her geçen yıl artıyor ve özellikle Asya'dan özel yatırımcıların güçlü alımları gözlemleniyor. Altın ons fiyatında hedef 3 bin dolar seviyesine ulaşılması bekleniyor. Ancak, İran-İsrail geriliminin azalması ve Federal Rezerv'in faiz indirimini geciktireceği beklentisi altın fiyatlarında gerileme yaşanmasına neden oluyor.

İslam Memiş'e göre, altın ve gümüş için manipülasyon piyasasının Ortadoğu'daki gerilimin artmasını beklediğini belirtiyor ve kısa vadede geniş bant aralığında dalgalanmalar olabileceğini öngörüyor. Ancak, uzun vadede altın ve gümüşün yükselişini sürdürmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.