Dünya Altın Konseyi'nin "Altın Talep Eğilimleri 2023" raporu, geçen yıl küresel altın talebinin yüzde 3'lük bir artışla rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Toplam altın talebi 2022'ye göre yüzde 3 artarak 4 bin 898,8 ton olarak kaydedildi. Ancak, raporda dikkat çeken bir nokta, teknolojik ve elektronik ürünlerde kullanılan altın miktarının yüzde 4 azalarak yıllık 300 tonun altına düşmesi oldu.

Raporda, geçen yılın son çeyreğinde yaşanan toparlanmaya rağmen bu düşüşün kaydedildiği belirtilirken, dünya genelinde devam eden çatışmalar ve ticari gerilimlerin yanı sıra 60'tan fazla ülkede gerçekleşecek genel seçimlerin, altın talebini ve fiyatlarını desteklemesi beklentisi vurgulandı. Merkez bankaları ve diğer kurumlardan gelen altın talebinin ise yüzde 4 azalarak 1037,4 ton seviyesine gerilediği ifade edildi.

Ataması Yapılan Öğretmen Felç Geçirdi! Mesleğini Geri Kazanmak İçin Mücadele Ediyor Ataması Yapılan Öğretmen Felç Geçirdi! Mesleğini Geri Kazanmak İçin Mücadele Ediyor

Öte yandan Türkiye'de mücevher alımı, 2023'te geçen yıla göre yüzde 14 artışla toplamda 41,9 tona ulaşarak son sekiz yılın zirvesine yükseldi.

Türkiye'de külçe ve sikke altın alımı ise 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 88'lik artışla 159,6 tona yükseldi ve tüm zamanların zirvesini gördü.

2023'te Türkiye'de külçe ve sikke altın alımındaki miktarsal artış 74,8 tonla dünyada ilk sırada yer aldı.