İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TV100 canlı yayınında Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı.

Akşener, "HDP altılı masada mı?" sorusuna "HDP ile o masada beraber değiliz. O masada HDP yok. HDP de olmadığını söylüyor. HDP üzerinden İYİ Parti'yi zora sokayım diye: Kürtleri incitmeleri kalbimi yaralıyor." diye yanıt verdi.

Akşener'in açıklamaları şöyle: 

Biz bir sistemi değiştirmek üzerine konuşmalıyız. Bu sistemi değiştirmeye yönelik adımları zorlayacak herhangi bir davranış biçimine engel olmanın yolu ben aday değilim, tek adayla gitmek gerekir çok önemli. 

Kılıçdaroğlu aday olursa seçimi kazanır mı?

Herkesin ittifak yaptığı bir aday neden seçilmesin? Tek adayla gittik, 13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı'nın adayı olacak.

İmamoğlu ve Yavaş aday olur mu?

Hayır olmaz diye bir durumumuz yok. Kılıçdaroğlu, 6 genel başkanının inisiyatifine bıraktı işi. Orada çıkan karara uyacağız. Cumhur İttifakı bileşenleri bizim adayımızı çok merak ediyor. Bizim önceliğimiz bu sistemin değiştirilmesinde ortaklaştırılması. Tayyip Bey, düşmanlığı üzerinden bir sistem değil bu. 

HDP altılı masada mı?

HDP ile o masada beraber değiliz. O masada HDP yok. HDP de olmadığını söylüyor. HDP üzerinden İYİ Parti'yi zora sokayım diye: Kürtleri incitmeleri kalbimi yaralıyor. 31 Mart'ta ne dedi Erdoğan, ''Defolun gidin Irak Kürdistanı'na'' dedi. 

AVM'de korku dolu anlar! 7 yaşındaki çocuğun parmakları koptu! AVM'de korku dolu anlar! 7 yaşındaki çocuğun parmakları koptu!

O masada HDP yok ama ben Erdoğan ve arkadaşlarını bu goy goya katılan herkesi dikkate davet ediyorum. Orada yaşayan insanların PKK'nın yanında yer almadığını biliyoruz. Devletin yanında yer almamış olsaydı, koruyucu kimlerdi arkadaşım? 


 
O masada HDP olsa biz olmayız. Ama biz Kürtleri incitmiyoruz. HDP'nin bir oyu var, o oyun elbette bir kısmını almak için tüm siyasi partiler uğraşıyor.

YAVUZ AĞIRALİOĞLU AÇIKLAMASI

Partimdeki meseleleri basın üzerinden konuşmadım hiç. Bir tanzim yaptık biz. O tanzimde şu: Yeni bir bakış açısı getirmeye çalıştık. Ben bir buçuk yıldır genç çalışıyorum. Diğer taraftan Yavuz Bey'in yerine gelen arkadaşımız milletvekili değil. Bu görev için milletvekili olan arkadaşlarımızın vakti yok. Yerine gelen Rıdvan Uz arkadaşımız, gidecek ayda bir ailesini görmek için gelecek. Bizim sistemimizin içerisinde genel başkanların atamaları ile yapılıyor, başkanlık divanı. Buradaki tasarruf genel başkan üzerinden gidiyor.

(Ağıralioğlu'nun basına açıklamaları) Arkadaşımız kamuoyu ile paylaşmayı tercih etmiştir. 


 
Biz merkezi temsil eden bir partiyiz. Bizlerle ilgili hep başkalarının  tarifleri var. Ülkücüler tasfiye oluyor başkalarının tarifi var. Bizim tarifimiz makul bir siyaset, makul bir dil. Kişilerin aileleri ile uğraşmayan bir dilin sahibiyiz.

Ömer'in Yolu çalışması devam ediyor mu? 

Proje değil rant karşı başladık. En son biz hazırız ile bitti. Arada da Ömer'in Yolu vardı. Birçok araştırmada şu çıkıyordu, AKP'den kopmuş ama başka partilere oy vermekten çekinen insanlar var. Hazreti Ömer, adalet demektir. Hazreti Osman, bilim demektir. Biz Hazreti Ömer ile adalet sağlanacak mesajını vermek istedik. O dönem yüzde 19 buldu Bekir Ağırdır. Kampanya bittik sonra yeni bir kampanyaya geçmedik. Faruk Bey ile ben arasında bir iletişim kanalımız mevcut. 

Biz özel anket yaptırmıyoruz. 7 gruba aboneyiz, çıkan anketler bize geliyor. Türkiye genelil oyumuz 17.5'tu. Bugün bir anket gördüm, ORC'nin orada da yüzde 17'yiz. Mart sonu Nisan başı yüzde 16-17 arasında görüyoruz. Haziran ayına kadar belli bir ivmeyi kazanabiliriz diye umuyorum.

ERKEN SEÇİM 

Ekonomi iyi olsa yaparlar. Seçim yasası geçti. Bu seçim yasasının artılarına eksilerine bakıyorsunuz. Cumhur İttifakı'na da bir faydası yok. Bu yasanın Millet İttifakı içerisindeki partileri birbirne düşürmek için mi yapıldı konusunda düşünüyorum. Kasım ayında bir seçim kararı alınmış olsa, eski yasayla yapılmış olacak.