Yapılan açıklamada, B sınıfı ehliyet sahiplerinin yenileme işlemlerini belirli bir süre içinde yapmaları gerektiği belirtildi. İşlem yapılmazsa, sürücülerin 15 TL'lik nominal bir ücreti ödemeyi reddetmiş olacakları ve bunun yerine 12 bin TL gibi yüksek bir cezai yaptırımla karşı karşıya kalacakları ifade edildi.

Ehliyet Yenileme İşlemi Adımları

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücülerin, bir dizi belge ile birlikte Nüfus Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Bu süreçte, NVİ'den alınan randevu, gereken belgelerle birlikte randevu günü müdürlüğe gidilmesini gerektiriyor. Yenileme için gerekli belgeler arasında kimlik kartı veya pasaport, güncel biometrik fotoğraf, geçerli bir sağlık raporu, kan grubu belgesi, mevcut ehliyet, adli sicil kaydı ve 15 TL'lik yenileme ücretinin ödendiğine dair belge yer alıyor.

Son Tarih: 31 Aralık 2024

Mansur Yavaş 'İlk icraatım olacak' demişti: Proje kabul edildi Mansur Yavaş 'İlk icraatım olacak' demişti: Proje kabul edildi

Ehliyet yenileme işlemleri için belirlenen son tarih 31 Aralık 2024. Bu tarihe kadar ehliyetlerini yenilemeyen ve eski tip ehliyetlerle trafikte yakalanan sürücüler, 12 bin TL'lik ceza ile karşılaşacak.