2000 yılı sonrası emeklilik statüsüne geçen vatandaşlar, emekli maaşlarında bir artış olasılığının heyecanını yaşadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın dün yaptığı açıklamalar, emekliler arasında bir iyileştirme umudunu yeşertti. Ancak bu umutların somut bir karşılığı olup olmadığı büyük bir soru işareti olarak kaldı.

Bakanlıktan Açıklama Geldi: İntibak Düzenlemesi Yok

Bakan Işıkhan’ın ifadeleri, emekli maaşlarında bir intibak yasası olabileceği şeklinde algılanınca, Bakanlık'tan hızlı bir düzeltme geldi. Yapılan resmi açıklamada, 2000 yılı öncesine yönelik yapılan intibak düzenlemeleri ve iyileştirmelerin, yeni bir düzenlemeyi işaret etmediği vurgulandı. Yani, 2000 sonrası emeklilerin maaşlarına yönelik herhangi bir yeni intibak düzenlemesi söz konusu değil.

2000 Sonrası Emekliler İçin Durum Ne Olacak?

Fenomenler yargı paketine girdi Fenomenler yargı paketine girdi

Bakanlığın açıklamasında, Bakan Işıkhan'ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yapmış olduğu konuşmada sadece mevcut iyileştirmelerin üzerinden geçildiği ve 2000 öncesi emekliler için getirilen düzenlemelerin altı çizildiği belirtildi. Açıklamanın devamında, herhangi bir yeni intibak yasası hazırlığına dair iddiaların asılsız olduğu ifade edilerek, konuyla ilgili kamuoyunda oluşan yanılgıya son verildi.