Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte, Temmuz ayında kira sözleşmesi yenilenecek olan kiracılara uygulanacak zam oranı netleşti. Ev sahipleri, sözleşmeleri yenilenecek kiracılar için %65,07 oranında zam yapabilecek.

Önceki ayın zam oranı

Geçtiğimiz ay, yani Haziran 2022’de, kira zam oranı %62,51 seviyesindeydi. Oran, Haziran ayı enflasyon verileri ile belirlenen yeni oranla birlikte %65,07’ye çıktı.

Kira artışı nasıl belirleniyor?

Kira ücretlerindeki yüksek artışları sınırlamak amacıyla Haziran 2022’de devreye giren %25 zam sınırı uygulaması 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. Bu tarihten itibaren ev sahipleri, kira zamlarını TÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre yapacak.

TÜFE ortalamasıyla artış

Galatasaray Yıldız İsim İle Yolları Ayırmaya Hazırlanıyor! Sağ Bek ve Orta Saha İçin Hedefler Belirlendi Galatasaray Yıldız İsim İle Yolları Ayırmaya Hazırlanıyor! Sağ Bek ve Orta Saha İçin Hedefler Belirlendi

Kira artışlarında, TÜFE’nin 12 aylık ortalaması esas alınıyor. 1 Temmuz’dan itibaren bu ortalamaya göre kira zamları belirlenecek. Bu yeni uygulama ile birlikte ev sahipleri, daha önce olduğu gibi TÜFE ortalamasını baz alarak kira artışlarını gerçekleştirecek.