Borçlu Sayısında Büyük Artış

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kredi borçlarında yıllık artış yüzde 51.5 seviyesine ulaştı. Yüksek faiz oranları ve enflasyonun etkisiyle vatandaşların borçları katlanarak artıyor. Son açıklanan verilere göre, borçlu kişi sayısı 2 milyon daha artarak toplamda 40.3 milyona ulaştı.

Kredi Kartı ve Bireysel Kredi Borçları

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) verilerine göre, bireysel kredilerdeki toplam borç miktarı 3.1 trilyon liraya çıktı. Bu kredilerin büyük kısmını bankalar sağlıyor. Bireysel kredilerin yüzde 46'sını kredi kartı borçları, yüzde 29'unu ihtiyaç kredileri oluşturuyor. Konut kredileri yüzde 15, taşıt kredileri ise yüzde 3 oranında yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Borsadan Vergi Alma Planı Ertelendi" Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Borsadan Vergi Alma Planı Ertelendi"

Kişi Başı Borç Miktarı

Bireysel kredi borçları 1 trilyon 653 milyar lira, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 410 milyar liraya ulaştı. Kişi başı ortalama kredi borcu ise 76.8 bin TL olarak kaydedildi. İhtiyaç kredileri toplam borcun 1 trilyon 117 milyar 843 milyon lirasını oluşturuyor.

Sorunlu Kredilerde Büyük Artış

Sorunlu ve yeniden yapılandırılan kredilerde ciddi artış gözleniyor. TBB'nin verilerine göre, yakın izlemedeki kredi tutarı 912 milyar liraya ulaştı. Tahsili geciken krediler ise 28 milyar lira artarak 182 milyar liraya yükseldi. Bu veriler, sorunlu kredilerin toplamının 1 trilyon 94 milyar liraya ulaştığını gösteriyor.

Varlık Yönetim Şirketlerine Devir

Ödenmeyen takipteki borçlar, belirli bir sürenin ardından varlık yönetim şirketlerine devrediliyor ve bu borçlar yapılandırmaya giriyor. Bu süreç, borçluların mali durumunu düzeltmek amacıyla yürütülüyor.

Kredi Kullanımı Artmaya Devam Ediyor

Enflasyonun yüksek seyrettiği, parasal sıkılaşmanın arttığı bu dönemde vatandaşlar nakit akışındaki sıkıntılar nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyor. Yüksek faiz ortamına rağmen kredi ve kredi kartı kullanımı artış göstermeye devam ediyor.

BDDK'dan Açıklama

BDDK tarafından 10 Mayıs'ta açıklanan verilere göre, bankalar tarafından verilen bireysel krediler ve kredi kartı borçlarının toplamı 3 trilyon 64 milyar lira oldu. Bu borçların büyük kısmını ihtiyaç kredileri ve kredi kartı borçları oluşturuyor.

Ekonomik Durum ve Borçlanma

Enflasyon ve faiz oranlarının yüksek seyretmesi, vatandaşların alım gücünü düşürerek borçlanmayı artırıyor. Bu durum, bireysel kredilerde ve kredi kartı borçlarında rekor artışa neden oluyor. Ekonomik koşulların zorlaşması, borçlu sayısındaki artışı da beraberinde getiriyor.